Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zmniejszenie produkcji Boeinga w 2010

Lotnictwo cywilne, 14 kwietnia 2009

Przedstawiciele Boeinga zapowiedzieli nieznaczne zmniejszenie produkcji od połowy przyszłego roku. W stosunku do obecnych planów, powstanie o 14 egz. mniej samolotów rodziny B777.


Boeing nie ukrywa, że najbardziej realne zagrożenie dla produkcji wiąże się z największymi samolotami w ofercie. Ze względu na wzrost cen podzespołów, budowa B747 już teraz zaczyna przynosić straty. Natomiast zapotrzebowanie na przedstawione na zdjęciu, drogie B777 (cena katalogowa to ok. 250 mln USD za egz.) znacznie zmalało, co znalazło swoje odzwierciedlenie w planach na 2010. Zamrożenie produkcji ogłosił również Airbus. Tyle, że koncern ten na 2009 przewidział wyprodukowanie jedynie o 6 egz. mniej, najmniejszych w ofercie samolotów rodziny A320 (zobacz: Airbus zmniejsza tempo, ale nie zwalnia). Zamierzeń na 2010 na razie nie ujawniono / Zdjęcie: Boeing

Władze amerykańskiego koncernu twierdzą, że w bieżącym roku nie anulowano żadnych kontraktów, poza B787 (zobacz: Kolejna rezygnacje z Dreamlinera). Mimo tego, przygotowują się one do zmniejszenia zapotrzebowania na duże liniowce w drugiej połowie przyszłego roku. Od czerwca zakłady Boeinga będą budować nie 7 - jak dotychczas - ale jedynie 5 egz. samolotów rodziny B777. Dotyczy to zarówno modeli pasażerskich, jak i towarowych.

Jednocześnie zarzucono plany nieznacznego zwiększenia produkcji samolotów rodziny 747-8 i 767. Bez zmian pozostaną zamierzenia, odnośnie najmniejszych w ofercie B737. Interesującym jest, że w zestawieniu tym nie wzięto pod uwagę produkcji Dreamlinerów, choć jeszcze pod koniec 2008, zapewniano, że pierwsze dostawy zostaną zrealizowane w pierwszym kwartale 2010.

Biorąc pod uwagę ceny katalogowe, zmniejszenie produkcji w ujawnionym wymiarze, może doprowadzić do zmniejszenia obrotów o ok. 3 mld USD. Mogą one jednak zrekompensowane ewentualnymi dostawami B787.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.