Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsze operacje lotnicze z pokładu CdG

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 24 listopada 2015

Wczoraj francuska lotniskowcowa grupa bojowa przeprowadziła pierwsze ataki na pozycje islamistów w Iraku i Syrii.

Przed tygodniem Charles de Gaulle rozpoczął kolejną misję bojową na Bliskim Wschodzie. Pierwotnie zakładano, że francuski lotniskowiec będzie stacjonował w Zatoce Perskiej. Ostatecznie postanowiono wysłać go na wschodnie wody Morza Śródziemnego / Zdjęcie: MO Francji

W poniedziałek przez kilka godzin francuskie lotnictwo wojskowe prowadziło operacje lotnicze nad Irakiem i Syrią. W atakach na pozycje bojówkarzy Ad-Daula al-Islamijja uczestniczyły samoloty bojowe Rafale M startujące z pokładu atomowego lotniskowca Charles de Gaulle (R91), który od kilku dni stacjonuje na wschodnich wodach Morza Śródziemnego (Charles de Gaulle wraca na Bliski Wschód , 2015-11-05).

Francuskie samoloty bojowe dokonały nalotów na wybrane cele naziemne w pobliżu irackich miast Mosul i Ramadi, a także syryjskiej Rakki. Za cel obrano stanowiska ogniowe islamistów, z których ostrzeliwano pozycje wojsk irackich, a także centra dowodzenia i składy z uzbrojeniem.

Komponent lotniczy grupy bojowej CdG tworzy: 18 samolotów wielozadaniowych Rafale M, 8 uderzeniowych Super Étendard Modernisee, 2 wczesnego ostrzegania i kierowania E-2C Hawkeye, a także śmigłowce Dauphin i Alouette III. Francuskie okręty są wspierane m.in. przez brytyjski niszczyciel rakietowy HMS Defender (D36), typu 45 (HMS Defender wesprze CdG, 2015-11-18).

Samoloty bojowe startujące z pokładu Charles de Gaulle będą wspierać działania francuskiego kontyngentu wojskowego stacjonującego na Bliskim Wschodzie od roku. Jego komponent lotniczy składa się z 12 statków powietrznych, w tym 6 Rafale i po 3 Mirage 2000D i 2000N (Rotacje francuskich samolotów , 2015-08-18) i pojedynczego samolotu rozpoznawczego Atlantique 2 (Atlantique nad Irakiem, 2014-09-19).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.