Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Charles de Gaulle wraca na Bliski Wschód

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 05 listopada 2015

Pałac Elizejski zapowiedział ponowne wysłanie na Bliski Wschód lotniskowca Charles de Gaulle.

Od 23 lutego do 18 kwietnia br. działania bojowe w ramach bliskowschodniej operacji Chammal prowadziła grupa lotniskowcowa, na czele z atomowym Charles de Gaulle. Z pokładu francuskiego lotniskowca operowało: 12 Rafale M, 9 Super Étendard Modernisee, E-2C Hawkeye i 4 śmigłowce / Zdjęcie: MO Francji

Najwyższe władze Francji zdecydowały się wzmocnić kontyngent wojskowy na Bliskim Wschodzie, wysyłając do tego regionu grupę bojową Marine Nationale (marynarki wojennej Francji). Na jej czele stanie francuski lotniskowiec Charles de Gaulle (R91, Drugi etap modernizacji CdG, 2015-05-26). W skład zespołu zadaniowego najprawdopodobniej wejdzie też pojedynczy okręt podwodny, a także kilka jednostek nawodnych, w tym fregata rakietowa i okręt zaopatrzeniowy.

Szczegóły nowej misji bojowej Marine Nationale, w tym jej harmonogram i pełen skład grupy bojowej, powinny zostać podane do publicznej wiadomości w najbliższych tygodniach. Głównym zadaniem francuskiego zespołu zadaniowego będzie wsparcie sił wielonarodowej koalicji, której lotnictwo od ponad roku bombarduje pozycje ugrupowań islamistycznych działających z Iraku i Syrii (Pierwsze francuskie loty rozpoznawcze nad Syrią, 2015-09-09).

W ostatnich miesiącach wkład Paryża w wysiłki koalicji ograniczał się głównie do użycia lądowych sił wojskowych rozmieszczonych na Bliskim Wschodzie. W składzie francuskiego kontyngentu prężnie działa komponent lotniczy, złożony z 12 samolotów bojowych, w tym 6 Rafale i po 3 Mirage 2000D i 2000N (Rotacje francuskich samolotów , 2015-08-18) i pojedynczego samolotu rozpoznawczego Atlantique 2 (Atlantique nad Irakiem, 2014-09-19). Francja wysłała też na miejsce instruktorów wojskowych, którzy szkolą irackich i kurdyjskich żołnierzy w taktyce walki z bojówkarzami Ad-Daula al-Islamijja.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.