Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rotacje francuskich samolotów

Lotnictwo wojskowe, 18 sierpnia 2015

Francja wysłała do Afryki i na Bliski Wschód kolejne rotacje lotnictwa wojskowego.

Mirage 2000N ląduje w Jordanii. Obecnie stacjonują tam 3 samoloty tego typu

Na przełomie lipca i sierpnia przeprowadzono rotację kontyngentów Armee de l’Air (wojsk lotniczych Francji), zaangażowanych w działania na terenie Afryki, w ramach operacji Barkhane i na Bliskim Wschodzie, w operacji Chammal.

31 lipca do Jordanii przebazowano 3 samoloty Mirage 2000N, ze składu eskadry myśliwskiej EC 2/4 La Fayette. Na miejsce dotarły one bezpośrednio z macierzystej Base Aérienne (bazy lotniczej) 125 w Istres-Le Tubé, po 4 godzinach lotu. Samoloty wyposażone są m. in. w układy samoobrony, a ich awionika przystosowana do działań bojowych.

Już następnego dnia do działań przeciwko islamistom na terenie Iraku w ramach operacji Chammal skierowano klucz złożony z Mirage 2000D i nowoprzybyłych Mirage 2000N. Z kolei 3 Mirage 2000D powróciły do BA 133 w Nancy-Ochey 2 sierpnia (Tysiąc francuskich misji bojowych, 2015-07-21).

Także 1 sierpnia wymieniono samolot tankujący C-135FR, stacjonujący w Niamey w Nigrze. Zapewnia on całodobowe wsparcie francuskim i sojuszniczym statkom powietrznym zaangażowanym w operację Barkhane (Francja odebrała trzeciego Reapera, 2015-05-30).

Rafale C po przybyciu do N’Dżameny / Zdjęcia: MO Francji

9 sierpnia na lotnisku w N’Dżamenie, po 4-godzinnym locie z Francji, wylądowały 4 samoloty wielozadaniowe Rafale C (w wersji jednomiejscowej). Zluzują one 4 Rafale B. Ich załogi podczas dwumiesięcznego pobytu w stolicy Czadu wykonały w ramach operacji Barkhane ponad 170 misji bojowych, w tym 2 nocne z użyciem działka pokładowego, trwających łącznie ok. 500 godzin.

Rotacja Rafale C ma trwać 4 miesiące. Jednak ich załogi pozostaną w Afryce tylko przez 2 miesiące. Potem zluzują je kolejni piloci.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.