Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

F-35 ćwiczą we Włoszech

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 03 lipca 2019

W bazie Amendola wczoraj, 2 lipca, odbyły się ćwiczenia z udziałem wielozadaniowych samolotów bojowych F-35A US Air Force i Aeronautica Militare (wojsk lotniczych USA i Włoch) oraz F-35B Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii).

W ćwiczeniach w Amendola brały udział F-35 z USA, W. Brytanii i Włoch / Zdjęcie: MO Włoch i MO W. Brytanii

Manewry podzielono na dwie części. Rano dwa włoskie F-35A z miejscowej 13° Gruppo (eskadry) 32° Stormo (Skrzydła) wykonywały w ramach ćwiczenia Staccato Pursuit wspólne loty z parą brytyjskich F-35B z 617. Squadronu (eskadry) Dambusters, które wracały do kraju z bazy Akrotiri na Cyprze. Po południu cztery włoskie F-35A wzięły udział w ćwiczeniu, w którym razem z nimi operowały 4 F-35A z 421st Fighter Squadron (eskadry myśliwskiej) USAF stacjonującej obecnie w Spangdalhem, a także inne samoloty Aeronautica Militare: wielozadaniowe Eurofightery F-2000A, uderzeniowe AMX, szkolne T-346A i tankowce KC-767A.

Dowódca 32° Stormo, plłk Marzinotto podkreślił, że manewry te stanowiły okazję do zwiększenia interoperacyjności między trzema zaangażowanymi krajami. Interakcja między wojskami lotniczymi eksploatującymi te same samoloty piątej generacji pozwala dzielić się doświadczeniami ze szkolenia i działań operacyjnych, które gwarantują wyjątkową wartość dodaną dla konsolidacji i polepszenia relacji w Sojuszu Północnoatlantyckim. Natomiast Wing Commander (płk) John Butcher z 617. Squadronu wyraził zadowolenie z pierwszego pobytu we Włoszech, który pozwolił zademonstrować i ponownie przetestować możliwości F-35.

Dzisiejszy dzień był kolejnym dowodem doskonałych zdolności operacyjnych F-35 użytkowanych przez naszych europejskich sojuszników – podkreślił ppłk Ali z 421st FS po zakończeniu szkolenia (Tri-Lightning nad Morzem Śródziemnym, 2019-06-27).

13° Gruppo jest pierwszą jednostką Aeronautica Militare, wyposażoną w F-35A, która zgłosiła wstępną zdolność operacyjną i od ponad roku jest elementem systemu obrony przestrzeni powietrznej Włoch.
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.