Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

F-35A na Bliskim Wschodzie

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 16 kwietnia 2019

Dowództwo US Air Force (wojsk lotniczych Stanów Zjednoczonych Ameryki) przerzuciło wielozadaniowe samoloty bojowe F-35A Lightning II ze składu 4th Expeditionary Fighter Squadron (EFS, ekspedycyjnej eskadry myśliwskiej) Fighting Fuujins do bazy Al Dhafra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Amerykańskie F-35A po lądowaniu w bazie Al Dhafra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich / Zdjęcia: USAF

Pierwsza szóstka Lightningów II dotarła na Bliski Wschód 15 kwietnia, po locie z macierzystej bazy Hill, przez Morón w Hiszpanii. Tego samego dnia do Morón dotarły kolejne cztery F-35A. Załogi lotnicze i personel 4th EFS zostały skompletowane spośród oficerów i żołnierzy 388th Fighter Wing (FE, Skrzydła Myśliwskiego), 419th (Reserve) FW i 466th (Reserve) FS. Do zadań F-35A z 4th EFS należeć będzie wsparcie sił koalicji działających w ramach operacji Inherent Resolve, zwalczających bojówki islamistów tzw. Państwa Islamskiego na terenie Iraku i Syrii (1500 misji niemieckich Tornad, 2018-08-14, Zakończenie misji PWK OIR Kuwejt, 2018-06-20, CSG 8 znowu na Morzu Śródziemnym, 2018-06-12).

Dodajemy do naszego arsenału najnowocześniejszy samolot bojowy, który znacznie zwiększa zdolności koalicji. Z niecierpliwością czekamy na zaprezentowanie pełnego zakresu zdolności bojowych F-35A, które polepszą interoperacyjność naszych sił w całym regionie – skomentował przylot F-35A do Al Dhafra dowódca US Air Forces Central Command gen. broni Joseph T. Guastella (Rekordowy rok bombardowań Afganistanu, 2019-02-22).

Pierwszymi amerykańskimi Lightningami II, które wykonały misje bojowe na Bliskim Wschodzie były F-35B ze składu VMFA-211 Avengers lotnictwa US Marine Corps (F-35B debiutują w boju, 2018-09-28).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra