Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

F-35B w Akrotiri

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 22 maja 2019

21 maja po południu w bazie Royal Air Force (RAF, królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii) Akrotiri na Cyprze wylądowały wielozadaniowe samoloty bojowe F-35B Lightning ze składu 617. Squadronu (eskadry) Dambusters. To ich pierwsza misja ekspedycyjna.

Brytyjskie F-35B lądują po raz pierwszy w bazie Akrotiri / Zdjęcia: MO W. Brytanii  

Władze w Londynie nie ujawniły, ile dokładnie samolotów przebazowano na Cypr, jednak według miejscowych mediów kontyngent liczy 6 F-35B, za sterami których zasiadło po 3 pilotów RAF i Fleet Air Arm (lotnictwa królewskiej marynarki wojennej W. Brytanii). Lightningi leciały w dwóch kluczach.

Podczas przelotu samoloty kilka razy pobierały paliwo z wielozadaniowego samolotu transportowo-tankującego A330 MRRT Voyager ze składu 10. Squadronu. Brytyjskie F-35B były wyposażone w reflektory radarowe, zwiększające skuteczną powierzchnię rozproszenia fal radiolokacyjnych (pogarszające własności stealth).

Brytyjczycy spędzą w Akrotiri sześć tygodni, w ramach ćwiczenia Lightning Dawn. Jak poinformował Group Captain Ian Townsend, dowódca bazy RAF Marham, gdzie stacjonują brytyjskie Lightningi, przebazowanie do Akrotiri udowodni naszą zdolność do operowania F-35B z dala od macierzystej bazy i pozwoli nam nauczyć się ich eksploatacji podczas rozmieszczenia. Dowództwo RAF oficjalnie poinformowało, że Lightning nie będą brały udziału w misjach bojowych przeciwko Ad-Daula al-Islamijja (Państwu Islamskiemu) w ramach prowadzonej obecnie operacji Shader.

W ramach misji przeanalizowane zostaną również wszystkie aspekty przebazowania F-35B do nowej lokalizacji, w tym logistyka, obsługa techniczna i bieżąca samolotów. Pobyt na Cyprze pomoże także w przygotowaniach do operowania samolotów tego typu z pokładu lotniskowców typu Queen Elizabeth. Na początku br. władze w Londynie zapowiedziały, że HMS Queen Elizabeth (R08), zostanie skierowany w swoją pierwszą misję bojową na Ocean Spokojny już w 2021, krótko po uzyskaniu przez okręt całkowitej zdolności operacyjnej (Dozbrojenie brytyjskich F-35B, 2019-03-19, HMS Queen Elizabeth na Pacyfik, 2019-02-12).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra