Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Balice z koordynacją rozkładów

Lotnictwo cywilne, 26 września 2019

Urząd Lotnictwa Cywilnego 18 września podjął decyzję o wyznaczeniu Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice jako całorocznie koordynowanego (poziom 3), poczynając od przyszłorocznego letniego rozkładu lotów.

Od przyszłorocznego letniego sezonu lotów lotnisko w Balicach będzie trzecim, po Warszawie i Poznaniu, portem lotniczym w Polsce z wprowadzoną koordynacją rozkładów lotów / Zdjęcie: Marcin Sigmund

Krakowskie lotnisko wystąpiło do ULC z wnioskiem o wprowadzenie na nim całorocznej koordynacji rozkładów w związku z obserwowanymi przekroczeniami przepustowości portu lotniczego w szczytach operacyjnych i prognozowanymi wartościami godzin szczytowych w kolejnych sezonach lotów. Dotychczas Balice pozostawały na tzw. 1 poziomie zarządzania rozkładem, czyli operujące z tego lotniska linie mogły planować swoje połączenia bez dodatkowych konsultacji w zakresie występujących w związku z lotami szczytami operacyjnymi.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dla lotnisk z koordynowanym rozkładem powoływany jest zewnętrzny podmiot – koordynator rozkładów, do którego linie zobowiązane są zgłaszać swoje plany lotów. Na podstawie określonych wcześniej parametrów przepustowości, wynikających z przeprowadzonej wcześniej w tym zakresie analizy, koordynator akceptuje rozkład lub informuje przewoźnika o możliwych innych czasach operacji ze względu na osiągnięte już wypełnienie przepustowości w danym okresie. Przewoźnicy mają obowiązek stosowania się do decyzji koordynatora, a bez otrzymania zgody na loty (slotów) nie mogą wykonywać operacji.

Koordynator rozkładów MPL im Jana Pawła II Kraków-Balice zostanie wyłoniony w postępowaniu prowadzonym przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Koordynacja rozkładów lotów powinna być rozwiązaniem tymczasowym, wprowadzanym do czasu osiągnięcia przepustowości lotniska pozwalającej na płynną obsługę spodziewanego ruchu. Podniesienie przepustowości może nastąpić np. dzięki rozbudowie portu lotniczego lub uruchomieniu nowych elementów infrastruktury, a rewizja nadanego dla lotniska poziomu zarządzania rozkładem lotów nastąpić może przed wprowadzeniem każdego sezonu rozkładu lotów.

Wprowadzenie koordynacji rozkładów lotów, pomimo usprawnienia funkcjonowania lotniska, nie wyeliminuje jednak opóźnień rejsów z różnych innych przyczyn, które wpływać mogą na zmiany maksymalnej liczby podróżnych lub operacji występujących w określonym przedziale czasowym, pomimo pierwotnego zaplanowania ich zgodnie z przyjętymi parametrami przepustowości (LOT rozwija się w Krakowie , 2019-09-18, American Airlines wylądują w Krakowie, 2019-08-11, Kraków na mapie połączeń Air France, 2019-07-24).

Balice będą trzecim lotniskiem w Polsce, dla którego wprowadzona została koordynacja. Obecnie całoroczna koordynacja rozkładów lotów funkcjonuje na lotnisku Chopina w Warszawie i w godzinach nocnych na lotnisku Ławica w Poznaniu.

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.