Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Baza Ryanaira w Katowicach

Lotnictwo cywilne, 30 października 2019

Irlandzkie linie Ryanair otworzyły wczoraj, 29 października, swoją szóstą bazę w Polsce, w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Katowice-Pyrzowice. Będą tam stacjonowały początkowo dwa Boeingi 737-800. W sezonie letnim mają dołączyć do nich cztery kolejne, obsługujące ruch czarterowy.

Ryanair zamierza obsłużyć w Katowicach 1,25 mln pasażerów rocznie / Zdjęcie: MPL Katowice-Pyrzowice 

Cieszymy się z otwarcia bazy w Katowicach oraz inauguracji największego w historii  zimowego rozkładu lotów, a wraz z nim aż 12 nowych tras [...]. Łącznie Ryanair zaoferuje tej zimy w Katowicach 18 tras i obsłuży 1,25 mln pasażerów rocznie. Powstanie bazy to ważna informacja dla regionu, zwłaszcza dla klienta biznesowego, któremu pozwala na lot z Pyrzowic wcześnie rano i powrót rejsem wieczornym do Katowicpowiedziała Olga Pawlonka z Ryanaira.

Nowe połączenia z Katowic umożliwią dotarcie do Bolonii, Brindisi i Cork (2 x w tygodniu), Dortmundu (10 x w tygodniu), Göteborga  i Katanii (2 x w tygodniu), Kolonii-Bonn (3 x w tygodniu), Kijowa-Żulian (4 x w tygodniu), Manchesteru, Odessy i Oslo-Torp (3 x w tygodniu) oraz Pafos (1 x w tygodniu). Oprócz tego utrzymano trasy do Aten, Bergamo, Birmingham, Dublina, Edynburga i Londynu-Stansted. Łączna liczba kierunków w siatce Ryanaira z Katowic wynosi 18 (Kolejne połączenia Ryanaira z Polski, 2019-10-16).

Jak podaje przewoźnik dzięki bazie w Pyrzowicach utworzonych zostanie 180 miejsc pracy dla pilotów i załóg pokładowych, a także 950 dodatkowych etatów w przedsiębiorstwach kooperujących z portem.

Dyrektor katowickiego portu Paweł Wojda podkreśli, że samoloty Ryanaira korzystają z tego lotniska od ponad 10 lat, a uruchomienie bazy jest kolejnym, ważnym etapem tej współpracy. O jej utworzeniu rozmawiano od chwili, kiedy Ryanair zaczął operować w Pyrzowicach.

W międzyczasie nasz rynek urósł na tyle, że stało się uzasadnione powstanie bazy w Katowicach. Powstanie bazy przewoźnika jest dla portu dodatkową korzyścią – poza utworzeniem nowych miejsc pracy jest gwarancją stabilności liczby oferowanych tras i szansą na uruchomienie nowych – stwierdził Paweł Wojda.

Decyzja Ryanaira jest istotna z perspektywy rozwoju pyrzowickiego lotniska. Znacząco zwiększa ofertę lotów regularnych z Pyrzowic, a także konkurencję pomiędzy liniami niskokosztowymi, co zawsze jest korzystne dla pasażerów. [...] Oferujemy przewoźnikom nowoczesną infrastrukturę o wysokiej przepustowości.  Port dysponuje odpowiednią liczbą stanowisk postojowych, a II kategoria operacji lotniczych, którą mogliśmy wprowadzić dzięki oddanej do użytku w 2015 nowej drodze startowej oraz rozbudowie i modernizacji dróg kołowania i stanowisk postojowych, umożliwia bezpieczne wykonywanie startów, lądowań i kołowań w bardzo złych warunkach atmosferycznych – dodał Artur Tomasik, prezes Zarządu Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, spółki zarządzającej pyrzowickim lotniskiem (Rekordowy rozkład z Pyrzowic, 2019-10-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.