Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nerpa w Indiach do końca 2009?

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 14 czerwca 2009

Według nieoficjalnych informacji, atomowy okręt podwodny Nerpa może trafić do Indii jeszcze w bieżącym roku, podaje rosyjska agencja Interfax.


Jeden z okrętów Projektu 971, sfotografowany na Bałtyku w 1994. Rok wcześniej rozpoczęto budowę siostrzanej Nerpy. Prace przerwano w powodu braku środków finansowych. Wznowiono je w 2004, po wyrażeniu zainteresowania okrętem przez marynarkę wojenną Indii / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Wcześniejsze doniesienia rosyjskich mediów (zobacz: Nie ma kto testować Nerpy), świadczyły o tym, że zakończenie testów morskich Nerpy, a więc i przekazanie Indiom atomowego okrętu podwodnego o wyporności 8140 t, nie odbędzie się w wcześniej, niż w 2010. Powodem była konieczność skompletowania nowego zespołu specjalistów, po wypadku, który doprowadził do śmierci 20 osób, w tym 17 doświadczonych pracowników stoczni ZSO Wostok z Bolszoj Kamieni (zobacz: Oskarżenie w sprawie Nerpy).

Agencja Interfax, powołując się na anonimowego informatora z dowództwa rosyjskiej marynarki wojennej, poinformowała jednak, że jednostka może znaleźć się w Indiach jeszcze w bieżącym roku. Wydarzenie to będzie poprzedzone formalnym włączeniem Nerpy w skład rosyjskiej floty.

Indie chcą dzierżawić jednostkę przynajmniej przez 10 lat, dla szkolenia załóg budowanych własnymi siłami okrętów podwodnych o napędzie atomowym.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.