Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rubin pomoże wykryć wirusa

Obrona terytorialna, Przemysł zbrojeniowy, 21 maja 2020

W ostatnim czasie obserwujemy w Polsce stabilizowanie się sytuacji kryzysowej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Częściowo znoszone są dotychczasowe ograniczenia i uwalniane kolejne sektory gospodarki. Zagrożenie jednak nie znika, wszystko wskazuje na to, że z koronawirusem będziemy zmuszeni nauczyć się żyć dużo dłuższej niż wyobrażaliśmy to sobie jeszcze na początku fazy narastania zachorowań.

Zmodyfikowany celownik SCT Rubin nie określa dokładnej temperatury badanych osób, a jedynie wskazuje czy jest ona wyższa czy niższa od wcześniej wprowadzonej do urządzenia, przyjętej jako punkt odniesienia / Zdjęcie: WOT

W wyniku analizy rozwoju sytuacji, w tym potencjalnych potrzeb wsparcia kolejnych uwalnianych sektorów gospodarki, w dowództwie WOT powstał pomysł wykorzystania, będących na wyposażeniu formacji, celowników termowizyjnych SCT Rubin. Urządzenia mogą zostać wykorzystane do zdalnego pomiaru temperatury w dużych skupiskach osób. Celem takich działań byłoby identyfikowanie zagrożeń we wczesnej fazie, co dawałoby możliwość gaszenia pojedynczych ognisk koronawirusa, nie pozwalając mu na masową ekspansję. Tego typu działania mogłyby być prowadzone w węzłach komunikacyjnych takich jak terminale lotnicze, dworce, czy centra handlowe.

Aby celowniki SCT Rubin mogły być wykorzystane do powyższych celów niezbędna była ich modyfikacja. Oprogramowanie urządzenia musiało zostać zmienione, przy czym zachowano właściwości urządzeń zgodne z ich dotychczasowym przeznaczeniem. Pierwsze dwa celowniki dostosowane do nowych zadań przez producenta – Przemysłowe Centrum Optyki, są obecnie testowane przez żołnierzy 6. Mazowieckiej Brygady OT i 13. Śląskiej Brygady OT. Po pozytywnym przejściu testów dowództwo WOT zamierza skierować po jednym zmodyfikowanym urządzeniu do każdej z brygad OT (5344 urządzeń z PCO dla WP, 2016-12-19, Nagroda dla Rubina, 2015-05-26).

Zmodyfikowane celowniki nie określają dokładnej temperatury badanych osób, a jedynie wskazują czy jest ona wyższa czy niższa od wcześniej wprowadzonej do urządzenia, przyjętej jako punkt odniesienia. Badania tego typu można będzie traktować jako wstępne, których wynik będzie musiał zostać poddany dokładnej weryfikacji.

Analogiczne rozwiązanie opracowali specjaliści izraelskiego Rafaela (Rafael walczy z koronawirusem, 2020-05-12).

Na podstawie informacji płka Marka Pietrzaka


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.