Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zmodyfikowane VBCI dla Francji

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 26 marca 2015

Wojska lądowe Francji odbiorą w kwietniu pierwsze zmodyfikowane wozy bojowe rodziny VBCI.

Wojska lądowe Francji odbiorą wkrótce pierwsze trzy zmodyfikowane wozy bojowe VBCI. Dostawy 95 zmodernizowanych pojazdów zakończą się w czerwcu 2017 / Zdjęcie: MO Francji

Już w kwietniu Armée de Terre (wojska lądowe Francji) odbiorą pierwszą transzę zmodyfikowanych wozów bojowych rodziny VBCI (Véhicule Blindé de Combat d'Infanterie). Nexter Systems i Renault Trucks Defense dostarczą francuskiej agencji ds. zamówień wojskowych (Direction Générale de l´Armement) pierwsze trzy pojazdy w odmianie bwp/wozu wsparcia ogniowego (Véhicule de Combat d'Infanterie) doposażone w dodatkowe panele opancerzenia, lepiej chroniące je przed zagrożeniem ze strony improwizowanych urządzeń wybuchowych lub ręcznych granatników przeciwpancernych. Modernizacja zwiększyła masę wozów z 29 t do 32 t. 

Prace nad modyfikacją VBCI ruszyły w połowie 2013. We wrześniu 2014 DGA poinformowała o zakończeniu prób odbiorczych nowej wersji francuskich wozów bojowych (Nowy VBCI od 2015, 2014-10-03). W pierwszej kolejności Armée de Terre odbiorą 95 zmodernizowanych wozów bojowych, zamawianych w dwóch oddzielnych transzach w czerwcu 2013 (48 egz.) i we wrześniu 2014 (47). Dostawy pojazdów zakończą się w czerwcu 2017, jednak już teraz dużo mówi się o modernizacji kolejnych VBCI.  

Informacja o dostawach zmodyfikowanych VBCI zbiegła się w czasie z zakończeniem dostaw wszystkich zamówionych przez DGA wozów bojowych. W połowie marca producenci dostarczyli ostatnie z 630 pojazdów. Przypomnijmy, że Armée de Terre zamówiły 520 pojazdów w odmianie VCI oraz 110 wozów dowodzenia (Véhicule Poste de Commandement, 500. VBCI przekazany, 2013-07-08).  

Francuski VBCI są intensywnie eksploatowane w ramach misji wojskowych w Afryce. W styczniu br. informowaliśmy o zakończeniu dostaw 16 wozów do Republiki Środkowoafrykańskiej (Szesnaście VBCI do Afryki, 2015-01-21). Wraz z ograniczaniem francuskiej obecności wojskowej w tym państwie (Francja wycofuje wojska z RŚA, 2015-03-09), część pojazdów zostanie wkrótce przetransportowana na Sahel, gdzie wesprą dowództwo operacji Barkhane (Francja koncentruje się na Sahelu, 2015-03-12). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra