Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Eksport tureckich pojazdów do Afryki

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 30 października 2020

Turecki koncern Otokar otrzymał od nieujawnionego państwa z Afryki zamówienie o wartości 110 mln USD na dostawę kołowych transporterów opancerzonych Arma 8x8 i Cobra II 4x4.

Nowo zawarty kontrakt to debiut transportera Arma (po prawej) na kontynencie afrykańskim / Ilustracja: Otokar

Choć nie ujawniono nazwy państwa, do którego trafią pojazdy, w komunikacie wskazano, że zamawiało już ono uzbrojenie z Turcji. Dostawy zamówionych pojazdów, części zamiennych i szkolenie personelu zostaną zrealizowane w latach 2021-2022.

Transportery Arma oferowane są w wielu wariantach różniących się wyposażeniem i systemami uzbrojenia. Pojazd zintegrowano z kilkoma typami zdalnie sterowanych modułów uzbrojenia i systemów wieżowych. Może być on m.in. nośnikiem dla wozu wsparcia ogniowego ze 105-mm armatą automatyczną i 120-mm moździerza. Otokar oferuje także pływający wariant transportera. Dopuszczalna masa całkowita transportera to 27 t. Pojazd może być napędzany silnikami o mocy od 450 KM do 700 KM.

Jak podaje producent, transporter może przewozić nawet 14 żołnierzy, w tym dwuosobową załogę. 12-osobowy desant musi się jednak wiązać z poważnym ograniczeniem komfortu podróży i bezpieczeństwa przewożonych żołnierzy w pojeździe tej klasy. Pojazd ma także modułowe opancerzenie i wysoki poziom ochrony przeciwminowej (IDEF 2011: Nowości Otokar, 2011-05-12).

Taktyczny samochód opancerzony Cobra II również oferowany jest w kilku wariantach, w tym w wariancie pływającym. Może zostać uzbrojony w obrotnicę lub zdalnie sterowany moduł uzbrojenia. Dopuszczalna masa całkowita pojazdu to 13,5 t. Według producenta może przewozić nawet 10 żołnierzy, w tym dowódcę i kierowcę. Napęd pojazdu stanowi turbodoładowany silnik wysokoprężny o mocy 360 KM (Kolejne wozy Cobra II dla Turcji, 2016-01-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.