Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szwajcarska armia zakazuje zewnętrznych komunikatorów

Strategia i polityka, Cyberprzestrzeń, Nowe technologie, 07 stycznia 2022

Dowództwo Schweizer Armee (sił zbrojnych Szwajcarii) w ostatnich dniach grudnia zdecydowało o wprowadzeniu zakazu dla żołnierzy używania w prywatnych telefonach w czasie służby zewnętrznych komunikatorów, takich jak WhatsApp, Signal i Telegram.

Szwajcarzy chcą zastąpić zagraniczne aplikacje krajowym komunikatorem Threema / Zdjęcie: Schweizer Armee

Choć oficjalnie mówi się o zakazie, faktycznie jednak dowództwo traktuje to jako rekomendację dla całego personelu sił zbrojnych. W tym również dla poborowych odbywających służbę wojskową i powracających na kursy doszkalające. Powodem takiej decyzji jest chęć zwiększenia bezpieczeństwa informacyjnego sił zbrojnych i niezależności w zakresie prywatnej łączności personelu. Nie przewiduje się jednak kar za niestosowanie się do rekomendacji.

W miejsce zewnętrznych komunikatorów Szwajcarzy proponują własną aplikację – Threema, ktora nie podlega polityce innych państw i zewnętrznym regulacjom prawnym, ponieważ została stworzona w kraju. Jednocześnie aplikacja spełnia wymogi Unii Europejskiej. Aby zapewnić żołnierzom możliwości prywatnej łączności Schweizer Armee zamierzają finansować żołnierzom dostęp do Threema, której koszt wynosi 4 CHF (17,50 zł). Już teraz ma ona 10 mln użytkowników, zaś jej zaletą ma być przesyłanie jedynie minimalnej ilości danych użytkownika (Cyberataki na izraelskich żołnierzy, 2018-07-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.