Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kobiety - dowódcy Merkav

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 29 czerwca 2018

Wojska lądowe Izraela zakończyły kurs dla kobiecych załóg czołgów Merkava 3. Z 15 pań, które rozpoczęły w marcu 2017 kurs dla pancerniaków, 5 odpadło z różnych powodów. 4 ukończyły pomyślnie szkolenie dla dowódców, a 6 pozostałych – dla członków załogi.

Pierwsza grupa izraelskich kobiet-dowódców czołgów po zakończeniu szkolenia / Zdjęcie: MO Izraela

Projekt był programem pilotażowym Cahalu (Sił Obronnych Izraela) mającym na celu sprawdzenie, czy kobiece załogi mogą pełnić służbę w jednostkach pancernych. Jak wiadomo czołgiści działają często przez wiele godzin, w ciasnym wnętrzu pojazdu, gdzie nierzadko wymagana jest duża siła fizyczna do przenoszenia ciężkich pocisków armatnich i wymiany zespołów wozu w razie awarii.

Jednak według przedstawicieli Korpusu Pancernego Izraela podczas procesu selekcji i szkolenia kobiety sprawdziły się jako zdolne do pełnienia służby w czołgu. Celem programu pilotażowego było ustalenie, czy cztery kobiety mogą obsługiwać czołg podczas rutynowych działań bojowych. Odpowiedź jest pozytywna – mówi oficjalne stanowisko wojska.

Przeciwnicy projektu, w tym oficerowie w stanie spoczynku i duchowni, uznali go za niebezpieczny eksperyment. Słynny dowódca 7. Brygady Pancernej gen. bryg. (rez.) Avigdor Kahalani powiedział, że czołgi nie są odpowiednim miejscem dla kobiet. Rolą kobiety jest bycie matką i wydawanie dzieci na świat – stwierdził gen. Kahalani. Wtórował mu gen. dyw. (rez.), obecny szef Israel Electric Corporation, Yiftach Ron-Tal twierdzący, że propozycja zezwalania kobietom na pełnienie służby w czołgu jest skandalem i częścią spisku skrajnie lewicowych dziwolągów, mających na celu osłabienie armii. Później Ron-Tal przeprosił za swoje słowa.

Niektórzy spekulowali również o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą długotrwałe przebywanie we wnętrzu czołgu damsko-męskich załóg, ale taka możliwość nigdy nie była brana pod uwagę. Nota bene mężczyźni i kobiety służą razem w jednostkach Cahalu, ale mają oddzielne kwatery i łazienki.

Warto dodać, że izraelskie czołgistki były szkolone w rutynowym patrolowaniu granic, a nie w prowadzeniu typowych działań bojowych. Najprawdopodobniej Merkavy 3 z kobiecymi załogami wejdą w skład 80. Dywizji Edom, której zadaniem jest obrona granicy z Egiptem i Jordanią. Pod koniec ub. r. służbę w jednostkach bojowych Cahalu pełniło 2700 kobiet. W 2012 było ich tylko 547 (Nowy plan modernizacji Cahalu, 2017-01-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.