Izraelscy planiści ujawnili nowy program modernizacji Cahalu (sił obronnych).
Jak informuje Defense News, podczas dorocznej konferencji Instytutu ds. studiów bezpieczeństwa narodowego (INSS) szef planowania Cahalu (sił obronnych Izraela) gen. dyw. Ammikam Norkin ujawnił, że nowe środki pomocowe, jakie rząd w Jerozolimie otrzyma w l. 2019-2028, na mocy umowy zawartej z Waszyngtonem w ub. r., umożliwią realizację nowego planu modernizacji.
– Protokół ustaleń z USA pozwala nam zaplanować rozbudowę naszych sił zbrojnych w oparciu o tę bardzo znaczącą amerykańską pomoc. Chcemy przełożyć ją na zdolności militarne. Proces ten rozpoczniemy w najbliższych tygodniach – powiedział gen. Norkin.
W ubiegłym miesiącu dowództwo Cahalu zatwierdziło wydatki na drugi rok aktualnego planu 5-letniego (pk. Gedeon), który obejmuje l. 2016-2020 i opiera się na obecnej pomocy amerykańskiej wynoszącej 3,1 mld USD rocznie. Nowy plan, oparty na rocznej kwocie 3,3 mld USD z Foreign Military Financing (FMF) i 500 mln USD na programy obrony przeciwrakietowej, pozwoli Cahalowi planować w sposób bardziej holistyczny, integrując modernizację wszystkich rodzajów sił zbrojnych (Arrow 3 w służbie, 2017-01-19, Koniec służby Netzów, 2016-12-27, Adiry już w służbie , 2016-12-16, Pociski Extra użyte bojowo, 2016-12-13, Trophy dla Merkav i Namerów, 2016-11-10).
– Dziś wiemy, że realizacja modernizacji w ramach poszczególnych rodzajów sił zbrojnych wymaga współdziałania; nie tylko w sensie operacyjnym, ale dotyczy też sprzętu, w jaki zdecydujemy się zainwestować – twierdzi gen. Norkin. Według niego nowy plan Cahal 2030 ma być wykonany równolegle do wspomnianego planu Gedeon.
Umożliwi to siłom obronnym Izraela wykonanie skoku jakościowego do końca następnej dekady i skoncentrowanie się na 12 kluczowych obszarach, z których każdy będzie ściśle synchronizowany i koordynowany przez Sztab Generalny Cahalu. Mają one obejmować: cyberprzestrzeń, wywiad, manewr lądowy, działania sieciocentryczne, przewagę w powietrzu, obronę powietrzną, uderzenia wielowymiarowe, dalekie rajdy (operacje specjalne dalekiego zasięgu), bezpieczeństwo granic, obronę morską, logistykę i tzw. wojnę pomiędzy wojnami.
– Jeśli uważamy, że w ciągu następnych 10-15 lat Bliski Wschód zmieni się, to musimy wiedzieć, jak dostosować się [do zmian] zachowując przewagę. Cahal, wraz z izraelskim przemysłem, poszukuje połączenia technologii, koncepcji, procesów i organizacji, które razem pozwolą nam realizować naszą strategię – podkreślił gen. Norkin. – Nowy plan modernizacji ma zapewnić, że siły obronne Izraela będą przygotowane i gotowe do szybkiego działania w powietrzu, na morzu, na lądzie i w cyberprzestrzeni przeciwko każdemu przeciwnikowi i będą zdolne do specyficznych działań we wszystkich rodzajach konfliktów i przesądzenia o losach wojny – dodał gen. Norkin.
Ponadto nowy plan zakłada, że izraelskie wojsko będzie miało wysokiej jakości, wyważone i wszechstronne kompetencje do skutecznego radzenia sobie z przyszłymi zagrożeniami i przeciwnikami. Jednostki Cahalu mają być dobrze wyszkolone, manewrowe, innowacyjne i wyspecjalizowane. Mają też zachować militarną sprawność i skromność, cieszyć się zaufaniem opinii publicznej oraz stale wzmacniać trwałe więzi z całym Izraelskim społeczeństwem, z którego rekrutują się żołnierze.