Ministerstwo Obrony Izraela i ThyssenKrupp zawarły dzisiaj, 20 stycznia 2022, umowę w sprawie zaprojektowania i budowy trzech okrętów podwodnych typu Dakar (hebr. ryba miecznik) dla marynarki wojennej Izraela. Podpisany przez dyrektora generalnego MO Izraela gen. dyw. rez. Amira Eshela i dyrektora generalnego ThyssenKrupp dr Rolfa Wurza dokument jest zwieńczeniem wieloletnich, przeciągających się negocjacji.
Izraelskie okręty powstaną na bazie całkowicie nowego projektu, który zostanie opracowany przez stronę niemiecką zgodnie z wymaganiami Izraela. Koszt zakupu OP wyniesie dwukrotnie więcej niż zapowiadały media – ok. 3 mld euro (13,56 mld zł). Rząd Niemiec pokryje trzecią część kosztów, tak jak zostało to uzgodnione w porozumieniu z 2017. Pierwszy okręt zostanie dostarczony w ciągu 9 lat.
Dodatkowo w Izraelu zostanie zbudowany unikalny symulator OP, a producent okrętów zapewni pakiet wsparcia okrętów i dostawy części zamiennych. Umowa przewiduje też transakcje wiązane skierowane do izraelskiego przemysłu (w tym zbrojeniowego). Ich wartość ma przekroczyć 850 mln euro (3,84 mld zł).
Okręty typu Dakar zastąpią w Izraelu 3 OP typu Dolphin, które weszły do służby w latach 1999-2000. W ramach przygotowań do realizacji zamówienia ThyssenKrupp już w 2019 poczynił inwestycje w stoczni w Kilonii, która jest dla koncernu międzynarodowym centrum budowy okrętów podwodnych. Inwestycje o wartości ok. 250 mln euro (1,13 mld zł) objęły m.in. budowę nowej hali i zakładu produkującego ogniwa paliwowe (Izrael kupi kolejne OP, 2022-01-18).