Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kontrakt na Eurodrone

Transakcje, Przemysł lotniczy, Bezzałogowce, 25 lutego 2022

Airbus i Organizacja Współpracy Zbrojeniowej (OCCAR) zawarły kontrakt w sprawie projektu Eurodrone, który przewiduje rozwój i produkcję 20 zestawów bezzałogowych statków latających i pięcioletnie wsparcie ich wdrożenia i eksploatacji. Umowę sygnował przedstawiciel Airbus Defence and Space GmbH jako lidera konsorcjum – w imieniu trzech głównych podwykonawców: Airbus Defence and Space SAU z Hiszpanii, Dassault Aviation z Francji i Leonardo SpA z Włoch. Przedstawiciel OCCAR sygnował umowę w imieniu 4 krajów wspólnie uruchamiających projekt: Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii.

Eurodrone będzie zdalnie sterowanym samolotem klasy MALE o wszechstronnych zdolnościach rozpoznawczych, przydatnych także w zapewnieniu bezpieczeństwa wewnętrznego / Ilustracja: Airbus

Podpisany właśnie kontrakt zapoczątkowuje rozwój jednego z najbardziej ambitnych europejskich programów zbrojeniowych. Eurodrone jest wynikiem współpracy między przemysłem, OCCAR i agendami rządowymi. Jego rezultatami będą najbardziej zaawansowany w swoim segmencie rynkowym bezzałogowy system latający, ponad 7000 nowych miejsc pracy w branży high-tech, wzmocnienie europejskiej suwerenności przemysłowej, rozwój know-how i współpracy wielonarodowej – powiedział Mike Schoellhorn, prezes Airbus Defence and Space.

Kontrakt potwierdza determinację europejskich państw i partnerów przemysłowych w realizacji celów politycznych i sprostaniu wyzwaniom technologicznym prowadzącym do europejskiej suwerenności zbrojeniowej. Innowacyjne programy z silnymi podstawami technologicznymi zagwarantują Europie strategiczną autonomię. Zyskamy alternatywę dla importu produktów z półki spoza naszego kontynentu. Dzięki wspólnej wizji i pragmatycznemu podejściu w programie Eurodrona spożytkujemy najlepsze kompetencje i doświadczenia każdego zaangażowanego przedsiębiorstwa – dodał Eric Trappier, prezes Dassault Aviation.

Dzisiejsze ogłoszenie to ważne wydarzenie dla państw europejskich, potwierdzające determinację i osiągnięcia partnerów przemysłowych w sprostaniu wyzwaniom towarzyszącym opracowaniu złożonego, strategicznego Europejskiego Programu Obrony i Bezpieczeństwa. Eurodrone będzie skutecznym i suwerennym systemem rozpoznawczym. Jego budowa stanowi kluczowy projekt europejskiego przemysłu obronnego, a także wyjątkową okazję do pokazania naszej zaawansowanej wiedzy technologicznej zdolności wynikających z dziesięcioleci europejskiej współpracy na rzecz wojska. Program Eurodrone przyczyni się do utrzymania kluczowych kompetencji i miejsc pracy w Europie, zapewniając siłom zbrojnym skuteczność i niezależne systemy operacyjne – podsumował Lucio Valerio Cioffi, dyrektor generalny Leonardo.

Eurodrone będzie zdalnie sterowanym samolotem klasy MALE (operującym na średnim pułapie, o dużej długotrwałości lotu) o wszechstronnych zdolnościach rozpoznawczych (ISTAR), przydatnych także w zapewnieniu bezpieczeństwa wewnętrznego. Otwarta architektura tych bezzałogowców pozwoli na rozwój i zmianę zakresu ich zadań, zgodnie z przyszłymi potrzebami sił zbrojnych zamawiających państw.

Eurodone to pierwszy bezzałogowiec MALE zaprojektowany od początku pod kątem spełnienia wymagań związanych z operowaniem w jednolitej kontrolowanej cywilnej przestrzeni powietrznej. Pomoże to poprawić wydajność systemu, poprzez wykorzystanie bezpośrednich tras lotu, bez potrzeby wcześniejszego planowania licznych miejsc awaryjnego lądowania, co oszczędzi czas oraz paliwo, a przez to przysłuży się ograniczeniu emisji CO2.

Eurodrone opiera się na zastosowanym przez Airbusa nowym, cyfrowym podejściu do sposobu, w jaki są projektowane, produkowane i obsługiwane produkty lotnicze we wszystkich etapach procesu wytwórczego (Digital Design, Manufacturing and Services, DDMS). Eurodrone to pierwszy program, który będzie w pełni zaprojektowany i rozwijany od początku za pomocą DDMS, co pozwoli na lepsze zaplanowanie modernizacji, zwiększy dostępność operacyjną i obniży całościowe koszty eksploatacji nowego systemu (Postępy w programie MAST-F, 2022-01-26, ILA 2018: Premiera EuroMALE, 2018-04-26).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.