Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Niezwykły lot nEUROna

Lotnictwo wojskowe, 14 kwietnia 2014

Bezzałogowy statek latający nEUROn wykonał lot w formacji z wielozadaniowym Rafale i biznesjetem Falcon.

Pierwszy w świecie lot bezzałogowca i klasycznych samolotów, pilotowanych przez ludzi. Prowadzi ją bsl nEUROn. Za nim lecą Rafale i Falcon 7X / Zdjęcie: Dassault Aviation - K. Tokunaga

Koncern Dassault poinformował dziś o przeprowadzeniu próbnych lotów formacji złożonej z bezzałogowego statku latającego nEUROn (Europejski klub bezzałogowców, 2013-11-20), samolotu wielozadaniowego Rafale (Porozumienie w sprawie produkcji Rafale, 2014-03-14) i odrzutowca klasy biznes Falcon 7X. Wyczynu takiego dokonano po raz pierwszy w świecie.

Niezwykły lot odbył się 20 marca i trwał 1 h 50 min. Biorące w nim udział statki powietrzne zrealizowały patrol nad Morzem Śródziemnym, którego zasięg wyniósł kilkaset km.

Zaplanowanie lotu samolotów o tak różnych osiągach było poprzedzone wnikliwą analizą. Konieczne było dokładne ustalenie punktów oczekiwania, dołączenia do formacji, a następnie wykonywania wspólnych manewrów, z uwzględnieniem wzajemnego oddziaływania aerodynamicznego. Dodatkowym utrudnieniem były zakłócenia elektromagnetyczne spowodowane koniecznością utrzymywania łączności pomiędzy bezzałogowcem i stacją naziemną, kierującą jego lotem.

Co więcej, w powietrzu nie znajdowały się tylko wspomniane na wstępie nEUROn, Rafale i Falcon 7X.  Obok nich leciały również dwa samoloty obserwacyjne, na pokładzie których znajdowała się aparatura rejestrująca, fotografowie i kamerzyści.

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.