Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Grecja bliżej kupna VBCI Philoctète

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 06 kwietnia 2022

Nexter Systems i Hellenic Defence Systems (HDS) podpisały porozumienie o strategicznym partnerstwie, w myśl którego oba przedsiębiorstwa będą wspólnie oferować kbwp VBCI Philoctète dla Ellinikós Stratós(wojsk lądowych Grecji). Jest to ruch wzmacniający pozycję francuskiego przemysłu na greckim rynku.

Prezentowany na wystawie DEFA w 2021 VBCI Philoctète otrzymał malowanie stosowane w Ellinikós Stratós / Zdjęcie: Nexter Systems

HDS to państwowa spółka specjalizująca się w projektowaniu, rozwoju i produkcji systemów uzbrojenia i amunicji. Partnerstwo ma wzmocnić relatywnie silne więzi obu krajów w kwestiach obronności. Nie wiadomo czy Grecy ostatecznie zdecydują się na francuskie pojazdy z powodu ich wysokiej ceny, lecz kontrakty na francuskie fregaty FDI i samoloty wielozadaniowe Rafale pokazują, że rozwiązanie takie jest możliwe (Grecja zamówiła uzbrojenie rakietowe, 2022-03-29).

VBCI Philoctète – którego nazwa nawiązuje do Filokteta, bohatera wojny trojańskiej, a w mitologii greckiej króla Tesalii, łucznika i spadkobiercy łuku Heraklesa – po raz pierwszy zaprezentowano podczas wystawy zbrojeniowej DEFEA w Atenach w lipcu 2021 (DEFEA 2021: Debiut VBCI Philoctetes, 2021-07-15).

Na zmodernizowanym kadłubie wyposażonym w turbodoładowany silnik wysokoprężny Volvo D13 o mocy 600 KM i ważącym 32 t umieszczono bezzałogową, zdalnie sterowaną wieżę T40CT uzbrojoną w 40-mm armatą automatyczną CT40. Zasilana jest amunicją teleskopową z systemem podawania amunicji AHS (Ammunition Handling System). Dodatkowe uzbrojenia stanowią 7,62-mm km i zdwojona wyrzutnia ppk MMP (Missile Moyenne Portée). Na wystawie DEFA w 2021 pojazd otrzymał malowanie stosowane w Ellinikós Stratós. Nexter zapewnia, że wóz spełnia wymagania Aten w zakresie opancerzenia, mobilności, modułowości i siły ognia

Jedyne do tej pory zamówienie na kbwp VBCI miał złożyć Katar, który zamówił 490 pojazdów. W marcu 2018 oferowane Katarowi wozy zaprezentowano je w dwóch odmianach. Otrzymały lokalne nazwy: Az-Zubarrah (wyposażony w wieżę Protector z 30-mm armatą automatyczną) i Al-Wadżba (z wieżą T40CT). Do tej pory jednak nie było oficjalnych komunikatów o dostawach, pojawiały się natomiast niepotwierdzone informacje o anulowaniu kontraktu (Katarskie zakupy, 2017-12-08).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.