Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Francja odbiera pierwsze zmodyfikowane VBCI

Wojska lądowe, 13 kwietnia 2015

DGA odebrała pierwsze zmodyfikowane wozy bojowe rodziny VBCI (Véhicule Blindé de Combat d'Infanterie) 8x8.

DGA odebrała 3 pierwsze zmodyfikowane transportery VBCI / Zdjęcie: MO Francji

Trzy zmodyfikowane VBCI 8x8 trafiły do francuskiej agencji ds. zamówień wojskowych (DGA, Direction Générale de l´Armement) przed kilkoma dniami. Pojazdy dostarczyły Nexter Systems i Renault Trucks Defense. Wozy będą służyć do szkolenia załóg 1er régiment de chasseurs d’Afrique (1. pułku szaserów afrykańskich, stacjonującego w Canjuers.

Latem br. DGA odbierze kolejne 4 zmodyfikowane VBCI. Dostawy będą realizowane w przyszłości w tempie 4 wozów miesięcznie. Ostatnie z 95 zmodyfikowanych VBCI trafią do odbiorcy w czerwcu 2017.

Prace nad modyfikacją VBCI ruszyły w połowie 2013. We wrześniu 2014 DGA poinformowała o zakończeniu prób odbiorczych nowej wersji francuskich wozów bojowych (Nowy VBCI od 2015, 2014-10-03). Modyfikacja spowodowała zwiększenie masy pojazdów z 29 t do 32 t. W wozach zamontowano nowe wyposażenie pokładowego i dodatkowe panele opancerzenia.

Zmodyfikowane VBCI będą wysłane do francuskich kontyngentów wojskowych stacjonujących w Afryce. Część z nich zostanie przekazana w najbliższych miesiącach dowództwu operacji Barkhane (Francja koncentruje się na Sahelu, 2015-03-12). Pojazdy będą eksploatowane m.in. podczas operacji prowadzonych na Sahelu. Niektóre mogą trafić też do Republiki Środkowoafrykańskiej, gdzie posłużą jako wsparcie misji stabilizacyjnej ONZ, UN Multidimensional Integrated Stabilisation Mission in CAR (MINUSCA, Francja wycofuje wojska z RŚA, 2015-03-09).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra