Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Słowacja oczekuje więcej Leopardów 2

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 22 czerwca 2022

Rzeczniczka MO Słowacji poinformowała, że Bratysława nie chce zgodzić się na przyjęcie jedynie 15 czołgów Leopard 2A4 w zamian za 30 czołgów T-72M, który miałyby wzmocnić ukraińskie wojska pancerne. Jest to zdecydowanie za mało, aby utworzyć jeden batalion pancerny, do którego Słowacy potrzebują minimum 30 wozów. Kiedy w maju obie strony zaczynały rozmowy na stole była niemiecka oferta wymiany 30 T-72M na 30 Leopardów 2A4. Oferta niemiecka uległa jednak zmianie a słowackie siły zbrojne nie mogą pozwolić na drastyczne obniżenie potencjału swoich wojsk pancernych.

Mimo fiaska negocjacji z Niemcami Słowacy nie zrezygnowali z zamiarów wysłania posiadanych T-72M na Ukrainę. Konieczne jest jednak znalezienie ich następcy / Zdjęcie: MO Słowacji

Obecnie jednak nie wiadomo, czy do porozumienia w ogóle dojdzie, gdyż Słowacy nadal chcą wymiany okrężnej czołgów w stosunku 1:1 i z tego wymogu nie zamierzają zrezygnować. Ich sytuacja jest odmienna od tej, w której znaleźli się Czesi. Praga jako jedyna porozumiała się z Niemcami i zdecydowała o wysłaniu części posiadanych T-72 na Ukrainę. W zamian za 30 (lub nawet 40) czołgów otrzyma 15 starszych Leopardów 2A4. Jest to jednak wstęp do szerszej modernizacji i zakupu 40-50 Leopardów w wersji 2A7, zaś dostawa starszych wozów będzie powiązana z planowaną transakcją. Warto dodać, że czeskie wojska lądowe przekazały czołgi, które pochodziły z zapasów sprzętowych i nie zostały zmodernizowane do wersji T72M4CZ (Sprzęt opancerzony dla Ukrainy, 2022-04-06).

Słowacja nie zamierza jednak rezygnować ze wspierania Ukraińców w walce z Rosjanami. Nie wyzbyła się planów przekazania T-72, jednak podstawowym problemem jest znalezienie odpowiednika niemieckich czołgówlub ponowne negocjowanie z Niemcami korzystniejszych warunków. Wydaje się jednak, że rozmowy będą bardzo trudne. Aby spełnić słowackie warunki, Niemcy musieliby odebrać Bundeswehrze ok. 10% pozostających w uzbrojeniu Leopardów 2. Według nieoficjalnych informacji czołgi tego typu w posiadaniu niemieckiego przemysłu są w złym stanie technicznym.

Fiasko negocjacji ze Słowakami jest jedynie potwierdzeniem, że niemiecka idea wymiany okrężnej nie działa poprawnie (Berlin nie porozumiał się też ze Słowenią w sprawie przekazania czołgów M-84, Słowenia przekaże Ukrainie czołgi M-84, 2022-04-24). Rzeczniczka MO Słowacji podkreśliła, że jej kraj nadal chce pomagać Ukraińcom i właśnie dlatego szuka innych możliwości wymiany T-72M na zachodnie czołgi. W grę mają wchodzić hiszpańskie Leopardy 2A4, których wysyłkę na Ukrainę Niemcy zablokowali lub amerykańskie M1 Abrams (Hiszpańskie Leopardy 2A4 dla Ukrainy, 2022-06-06).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.