Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg wczoraj, 27 czerwca 2022, na konferencji prasowej przed rozpoczęciem szczytu NATO w Madrycie zapowiedział, że w związku ze zmianami w środowisku bezpieczeństwa Siły Odpowiedzi NATO (NRF, NATO Response Force) zostaną znacząco wzmocnione. Zmiany w odstraszaniu i obronie NATO zostaną uwzględnione też w nowej Koncepcji Strategicznej, która ma zostać zatwierdzona podczas szczytu.
Według słów Stoltenberga Siły Odpowiedzi NATO zostaną zwiększone z obecnych ponad 40 tys. żołnierzy do ponad 300 tys. żołnierzy. Tak poważne zwiększenie wojsk podporządkowanych dowództwu Sojuszu pozwoli zwiększyć możliwości reagowania na konflikty i kryzysy.
Sekretarz Generalny NATO zapowiedział również utworzenie większej liczby magazynów sprzętu i zaopatrzenia wojskowego na zapleczu obszarów potencjalnych działań i zwiększenie liczby rozmieszczonych w rejonach działań zdolności, takich jak obrona powietrzna. Ponadto wzmocnieniu ma ulec dowodzenie i kierowanie, a także ulepszone zostaną plany obronne, które obejmą wstępnie przydzielone wojska do obrony danych państw członkowskich. Z kolei istniejące batalionowe grupy bojowe rozmieszczone na tzw. wschodniej flance Sojuszu mają zostać rozbudowane do poziomu brygad (Budowa infrastruktury logistycznej w Powidzu, 2022-06-02 Dwa zespoły okrętów NATO na Bałtyku, 2022-04-13).
Stoltenberg podsumował też kwestie finansowe. 2022 jest już 8. rokiem z rzędu, kiedy wydatki obronne europejskich członków NATO i Kanady rosną. Oznacza to ponad 350 mld USD dodatkowych środków na cele obronne od 2014. Obecnie 9 państw członkowskich osiągnęło wymagany poziom wydatków 2% PKB na cele obronne. 19 państw chce osiągnąć taki poziom wydatków do 2024, a 5 kolejnych państw zamierza osiągnąć to później. Dodatkowe środki finansowe pozwolą zwiększyć nie tylko krajowe zdolności obronne, lecz także realizować wspólne inicjatywy kolektywnie w ramach Sojuszu.