Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USS Freedom płynie ku Somalii

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 18 lutego 2010

Od dwóch dni trwa rejs okrętu klasy Littoral Combat Ship, USS Freedom ku wybrzeżom Somalii. Jednostka weźmie udział w operacji antypirackiej, 2 lata przed planowanym osiągnięciem gotowości operacyjnej.

</span>Mimo, że okręt nie jest jeszcze gotowy do wypełniania pełnego spektrum przewidzianego dla nich działań, nadaje się już do operacji patrolowych. Jednostka o długości 125 m i wyporności pełnej 3089 t dysponuje bowiem sprawdzonym już w czasie próbnych strzelań działem kalibru 57 mm oraz wkm-ami. Z jego pokładu będą działać grupy inspekcyjne i śmigłowiec / Zdjęcie: US Navy

Decyzja o skierowaniu USS Freedom do patrolowania wód w rejonie Somalii i Jemenu zapadła pod koniec ubiegłego roku (zobacz: USS Freedom przeciwko piratom). Ostatecznie jednostka opuściła bazę Naval Station Mayport na Florydzie 16 lutego.

Na razie nie podano terminu przybycia na miejsce operacji, ani czasu misji. Wiadomo jednak, że zebrane w jej trakcie doświadczenia będą służyły nie tylko weryfikacji potencjału jednostki w warunkach bojowych, ale również wypracowaniu taktyki użycia okrętów klasy LCS.

Wyniki działań USS Freedom bez wątpienia wpłyną również na wyniki przetargu na wybór konstrukcji i dostawy pierwszej partii jednostek LCS dla US Navy. Dowództwo amerykańskiej marynarki wojennej zamierza bowiem w bieżącym roku zakończyć postępowanie, które wskaże jako docelową konstrukcję konsorcjum Lockheed Martina (USS Freedom) lub General Dynamics (USS Independence; zobacz: Tylko jeden LCS).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.