Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Leo 1A5 z Grecji dla Ukrainy?

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 30 sierpnia 2023

Według doniesień greckiego portalu Flight Niemcy miały zaproponować Grecji wymianę ich czołgów Leopard 1A5. Greckie wozy miałyby zostać wprost z linii przekazane Ukrainie a w ich miejsce Berlin miałby dostarczyć zmodernizowane pojazdy tego samego typu używane wcześniej przez Włochów.

W zamian za przekazanie ok. 100 Leopardów 1A5 Ukrainie Grecja miałaby otrzymać podobną liczbę zmodernizowanych ex-włoskich czołgów tego typu / Zdjęcie: MO Grecji

Ex-włoskie Leopardy 1A5 zostały po ich wycofaniu z eksploatacji zakupione przez szwajcarskie przedsiębiorstwo RUAG i wciąż są składowane na terenie Włoch. Jednak ich bezpośredni transfer na Ukrainę nie jest możliwy z powodu neutralności Szwajcarii i niechęci tego państwa do eksportu uzbrojenia do państw toczących wojnę.

Według Flight wymiana miałaby dotyczyć około 100 czołgów. Jest to zbieżne z podawaną w mediach liczbą 96 Leopardów 1 zmagazynowanych przez RUAG. Czołgi, które miałaby otrzymać Grecja powinny przejść remonty i modernizację na koszt Berlina. Unowocześnienie miałoby objąć m.in. montaż nowych kamer termowizyjnych i wzmocnienie opancerzenia. W efekcie wymiany potencjał greckich wojsk pancernych mógłby wzrosnąć, jednak byłoby to rozłożone w czasie. Portal podaje, że z ok. 500 posiadanych Leopardów 1A4 i A5 kilkadziesiąt nie wchodzi w skład jednostek operacyjnych. Część czołgów służy też do szkolenia.

Transfer uzbrojenia mógłby się odbywać na podstawie listu intencyjnego podpisanego przez Grecję z Niemcami. Wcześniej Ateny na podobnej zasadzie otrzymały od Berlina bwp Marder 1A3, które trafiły do Grecji w zamian za BMP-1A1 Ost, które przekazano Ukrainie (Pierwsze Leo 1A5 przekazane Ukrainie, 2023-07-25, Ateny chcą zmodernizować Leopardy 2A4 i zamówić KF41, 2023-02-13, Grecja otrzymała pierwsze Mardery, 2022-10-20).

 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.