Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pakiet modernizacyjny chilijskich Leo 2

Przemysł zbrojeniowy, Imprezy branżowe, 12 kwietnia 2024

Podczas wystawy FIDAE 2024 w Santiago turecki Aselsan zaprezentował model czołgu Leopard 2A4CHL pokazując elementy przewidziane w ramach modernizacji tych wozów. Unowocześnienie tych wozów ma objąć głównie wyposażenie elektroniczne i system kierowania ogniem.

Używane przez Chile czołgi Leopard 2A4 mają zostać wyposażone m.in. w turecki sko VOLKAN / Zdjęcie: X

Chile podpisało umowę z Aselsanem na modernizację posiadanych czołgów w lipcu 2023. Jego wartość wyceniono na 123,5 mln USD (494 mln PLN). Szczegółów na temat modernizacji nie ujawniono. Nie wiadomo więc jakie są terminy jej realizacji, czy w proces zostanie zaangażowany lokalny przemysł, ani liczby unowocześnianych pojazdów. W związku z kontraktem Aselsan utworzył niedawno swoje biuro w Santiago.

Chile posiada obecnie w linii 140 Leopardów 2A4 odkupionych na początku lat 2000. od Niemiec. Pojazdy tej wersji reprezentują więc standard połowy lat 1980., choć i tak pozostają jednymi z najgroźniejszych czołgów na kontynencie południowoamerykańskim (pod względem opancerzenia ustępują jedynie wenezuelskim T-72B a pod względem sko argentyńskim TAM 2C).

Wybrany przez Chile pakiet modernizacji jest stosunkowo ograniczony. Jak można było zobaczyć na FIDAE, zasadniczym elementem modernizacji jest zastosowanie nowego systemu kierowania ogniem VOLKAN. Jego elementy w postaci systemów optoelektronicznych KARTALGÖZÜ mają pojawić się w celowniku działonowego. Turecki ma być także nowy panoramiczny przyrząd obserwacyjno-celowniczy dowódcy. Oprócz tego modernizowane czołgi mają zostać wyposażone w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia SARP z karabinem maszynowym, system ostrzegania przed opromieniowaniem laserem i zbliżającymi się pociskami oraz kamery przednie i cofania dla kierowcy.

Turecka propozycja przewiduje tez dalsze etapy modernizacji. Mają one objąć integrację systemu identyfikacji-swój obcy, a także aktywnego systemu ochrony, prawdopodobnie asop Pulat wywodzącego się z ukraińskiego Zasłon lub systemu Akkor. Wśród propozycji wymienia się również integrację systemu zarządzania walką (BMS), system obserwacji dookolnej i elektrycznych napędów wieży (Turcja zmodernizuje Leopardy 2A4, 2022-01-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.