Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Państwo Islamskie burzy mit Leoparda 2

Wojska lądowe, 18 stycznia 2017

Turcja straciła podczas ciągnącej się od początku grudnia 2016 pancernej operacji interwencyjnej w rejonie syryjskiego miasta Al-Bab co najmniej 10 swoich czołgów podstawowych Leopard 2A4, takich, jak te, których używa Wojsko Polskie (Nowy PMT, 2016-10-19). W RFN wywołało to fale spekulacji prasowych na temat upadku mitu niezniszczalnego, słynnego Leo, dumy niemieckiego przemysłu zbrojeniowego.

Na podstawie listy strat bojowych Turków, która wyciekła poprzez Twittera i natychmiast została pokazana na niemieckich portalach informacyjnych (Gerhard Hagmann na WELT N24 – IS-Kaempfer Zerstoroen den Deutschen Panzer-Mythos Bojownicy Państwa Islamskiego zniszczyli niemieckie mity pancerne) można się naocznie przekonać, że 6 na 10 opisanych w dokumencie Leopardów 2A4 zostało obezwładnionych za pomocą rosyjskich zestawów ppk Kornet, przejętych najprawdopodobniej z magazynów armii syryjskiej. Kilka innych zniszczono za pomocą amerykańskich ppk TOW. Podano numery seryjne pojazdów i okoliczności ich trafień.

Nie jest to najlepsza cenzurka bojowa wozów, uznawanych do tej pory za chlubę wielu sił zbrojnych świata – piszą niemieccy dziennikarze. W Niemczech sprawa zostanie niewątpliwie wykorzystana dla poparcia społecznego planów modernizacji floty własnych Leo 2 (Pierwsze Leopardy 2A7 Bundeswehry, 2014-12-13), a także do wsparcia projektu budowy europejskiego czołgu podstawowego najnowszej generacji w kooperacji z Francją i innymi chętnymi krajami UE (Niemcy i Francja zbudują konkurenta Armaty, 2015-05-23).

Od dawna wiadomo, że Amerykanie wolą unikać publicznych dywagacji na temat okoliczności utraty swoich Abramsów różnych wersji w Iraku (Kornet-E zniszczył Abramsa, 2015-07-20). Podobnie użytkownicy Leopardów 2 niechętnie przyznają się do strat bojowych. Dania i Kanada wysłały do działań bojowych w Afganistanie swoje głęboko zmodernizowane Leopardy 2. Wiadomo, że Ottawa straciła co najmniej jednego Leo 2A6M CAN w Afganistanie, jednak gen. Rick Heller z kanadyjskiego Sztabu Generalnego osobiście dementował tę informację podając, że pojazd został tylko ciężko uszkodzony i zostanie przebudowany (Remont kanadyjskich Leopardów, 2016-04-26).

Wyjątkowo drastyczne kadry z kronik islamskich ekstremistów ukazujące zdobycie tureckich Leo 2A4 w pobliżu syryjskiego Al-Bab

2 listopada 2007 duński Leo 2A6M został ciężko uszkodzony w Afganistanie na skutek eksplozji improwizowanego ładunku wybuchowego, ale nikt nie zginął. 25 lipca 2008 w podobnych okolicznościach ciężko ranny został kierowca innego duńskiego czołgu. Żołnierz niestety zmarł w szpitalu. Okazało, że w przeciwieństwie do wozów kanadyjskich duńskie czołgi mają fotele kierowców przymocowane do podłogi, co stało się pośrednim powodem śmierci czołgisty.

Turcja otrzymała w 2005 z RFN aż 298 Leo 2A4, takich samych, jak używane w Polsce. Potem dodatkowo 56 czołgów w latach 2010 i 2013. W 2009 między Berlinem a Ankarą doszło do porozumienia umożliwiającego wykorzystanie tureckich Leo w walce, ale kilka źródeł podaje, iż jedynie do obrony własnego terytorium.

Zdaniem niektórych źródeł Turcja wprowadziła do walki w Syrii, dla utrzymania i oczyszczenia z rąk fanatyków tzw. Państwa Islamskiego korytarza prowadzącego z Aleppo do własnego terytorium, ok. 50 Leo 2A4. Wozy miały wejść do akcji w rejonie miasta Al-Bab 35 km na północny wschód od Aleppo, ok. 25 km od granicy z Turcją. Według naocznego świadka – włoskiego blogera – 8 grudnia 2016 wjechało 18 tureckich Leo 2A4, potem 25 dalszych.

Lista strat tureckich Leo2A4 z Twittera pokazywana na niemieckich portalach internetowych / Zdjęcie: WELT N24

Już w połowie grudnia 2017 odnotowano pierwsze ataki za pomocą zestawów ppk Kornet i TOW na czołgi tureckie okopane po wieże, tuż przy granicy tureckiej. Turcy mieli stracić wówczas pierwsze 3 Leopardy. Nie wiadomo jednak, że doszło jedynie do ciężkiego uszkodzenia wież, czy też do penetracji ich pancerza.

Na internetowych forach ekstremistów islamskich pokazano utrwalone na filmach grudniowe ataki, jak i przejęcie przez nich co najmniej 2 tureckich Leopardów po wybiciu do nogi załóg i towarzyszącej im piechoty. Te ostatnie zdarzenia miały już miejsce w styczniu 2017.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.