Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwsze Leopardy 2A7 Bundeswehry

Wojska lądowe, 13 grudnia 2014

Bundeswehra odebrała pierwsza partię czołgów podstawowych Leopard 2A7. KMW dostarczył je oficjalnie 10 grudnia.

Trzy Leopardy 2A7 z pierwszej partii przekazanej przez KMW / Zdjęcie: Bundeswehra

10 grudnia Bundeswehra odebrała pierwsza partię, 20 czołgów podstawowych Leopard 2A7 (KMW stracił saudyjski kontrakt?, 2013-07-12). Jednostką, do której trafiają pierwsze Leopardy 2A7, jest 203. batalion pancerny z Augustdorf ze składu Pierwszej Dywizji Pancernej. Na razie dotarł tam jeden czołg, a w kolejnych tygodniach znajdą się tam dalsze 4. Cztery Leopardy 2A7 otrzyma centrum szkolenia w Munster, zaś kolejne trafią do szkoły technicznej w Aachen.

Leopard 2A7 to zmodernizowany czołg wersji 2A6. Zastosowano w nim m.in. termowizory 3. generacji Attica i przeliczniki balistyczne umożliwiające użycie programowalnej amunicji odłamkowo-burzącej DM12. System zasilania zmodyfikowano tak, że urządzenia czołgu, w tym uzbrojenie i klimatyzacja, działają przy wyłączonym silniku głównym. Czołg został dopancerzony i w tej wersji waży 64 t.

Modernizacja dotyczy na razie niewielkiej części posiadanych przez Bundeswehrę czołgów Leopard 2. Wcześniej redukcje powodowały zmniejszanie liczby Leopardów 2 armii niemieckiej, docelowo do 225 z ponad 2 tysięcy. Większość z wycofanych z linii czołgów trafiła już do innych państw. Ponad dwieście starych i wymagających głębokiej modernizacji kupiła Polska (Druga partia Leopardów trafi do Żagania, 2014-01-27). MON – jak w większości innych zakupów importowych – nie zagwarantowało przy tym interesów gospodarczych państwa, w tym polskiego przemysłu zbrojeniowego (MON: stare Leopardy zamiast modernizacji armii, 2013-11-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.