Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nerpa płynie do Indii

Marynarka wojenna, 23 sierpnia 2010

Według informacji rosyjskich mediów, atomowy okręt podwodny K-152 Nerpa został już wypożyczony Indiom i płynie w kierunku przyszłej bazy.

</span>Jeden z siostrzanych okrętów Projektu 971 na Bałtyku. W barwach indyjskich Nerpa otrzyma nazwę INS Chakra / Zdjęcie: DO USA

Rosja i Indie podpisały już wszystkie niezbędne dokumenty, dotyczące 10-letniego wypożyczenia jednostki. Okręt został przejęty przez indyjską załogę i rozpoczął rejs w kierunku przyszłej, macierzystej bazy.

W ten sposób kończy się długotrwały proces pozyskania jednostki, zapoczątkowany w 2004 podpisaniem umowy o zakończeniu budowy okrętu i przekazaniem go Indiom. Program zanotował roczne opóźnienie, wodowanie miało miejsce w październiku 2008.

Co gorsza, 8 listopada 2008 doszło do tragicznego wypadku. W czasie prób morskich doszło do uruchomienia instalacji przeciwpożarowej. 20 osób zatruło się śmiertelnie freonem (zobacz: Nerpa - wokół przyczyn awarii). Próby przerwano. Indie na pewien czas zrezygnowały z wypożyczenia jednostki.

Ostatecznie weszła ona czasowo w skład Floty Oceanu Spokojnego WMF, by trafić do obecnego użytkownika (zobacz: Nerpa: najpierw WMF, potem Indie). Wartość kontraktu - według indyjskich mediów - wynosi 650 mln USD. Rosja oficjalnie nie potwierdziła wysokości tej kwoty.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.