Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Polsko-brazylijska umowa

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 01 grudnia 2010

W czasie wizyty w Polsce brazylijskiego ministra obrony, Nelsona Azevedo Jobima podpisano pierwszą w historii umowę o współpracy wojskowej.

</span>Minister Jobim przed frontem kompanii reprezentacyjnej / Zdjęcie: MON

Umowa, podpisana przez ministrów Bogdana Klicha i Nelsona Jobima, umożliwi przede wszystkim wzajemne wizyty, w tym także okrętów i wojskowych statków powietrznych. Umożliwia również udział żołnierzy, jako obserwatorów, w ćwiczeniach wojskowych drugiego państwa. Obok tego obejmuje szeroki wachlarz współpracy szkoleniowej, kulturalnej oraz wymianę doświadczeń, nabytych w czasie operacji pokojowych i humanitarnych.

Powinno się to przełożyć przede wszystkim na możliwość odbywania ćwiczeń w warunkach ekstremalnych, na poligonach w Amazonii, przez polskich żołnierzy formacji specjalnych. Brazylijczycy natomiast zainteresowali się potencjałem Centrum Szkolenia na Potrzeby Sił Pokojowych w Kielcach.

Znakiem zacieśnienia wzajemnych stosunków wojskowych między obu państwami jest również ustanowienie polskiego attachatu wojskowego w Brazylii.

Podpisana dzisiaj umowa zakłada zwiększenie stopnia współpracy między zakładami przemysłu obronnego obu państw. Dotychczasowe kontakty - m.in. dostarczenie przez warszawski Radwar interrogatorów systemu IFF dla brazylijskich radarów dalekiego zasięgu - uznano za niewystarczające. Według nieoficjalnych informacji, strona brazylijska wyraża zainteresowanie wybranymi produktami i usługami polskich zakładów branży zbrojeniowej. Możliwą jest również współpraca przy tworzeniu pojazdów bojowych, opartych o rozwiązania demonstratora Wielozadaniowej Platformy Bojowej Anders.

Jest to o tyle ważne, że Brazylia wchodzi w okres intensywnego rozwoju, związanego z odkryciem bogatych złóż ropy naftowej, co już przekłada się na szeroko zakrojone działania modernizacyjne w siłach zbrojnych (zobacz np.: Francja pomoże Brazylii zbudować atomowy OP, Brazylijski przetarg po wyborach).

Do tej pory Polska podpisała podobne umowy z Chinami, Wietnamem i Indiami, traktowanymi jako strategiczni partnerzy, spoza bezpośredniego rejonu zainteresowania naszych władz wojskowych. Porozumienie z Brazylią wymaga ratyfikacji przez Prezydenta RP.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.