Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Brazylia a Mirage 2000-9

Lotnictwo wojskowe, 14 maja 2011

Delegacja brazylijskich wojsk lotniczych odwiedziła ostatnio Zjednoczone Emiraty Arabskie. Celem wizyty było zapoznanie się z Mirage 2000-9, które zostały wystawione na sprzedaż.

Wojska lotnicze ZEA posiadają ponad 60 myśliwców Mirage. Połowa z nich to niemal nowe samoloty, otrzymywane z Francji w ubiegłej dekadzie. Pozostałe maszyny mają za sobą ponad 25 lat służby, ale przeszły na początku wieku modernizację do standardu 2000-9 i remonty, wydłużające resursy / Zdjęcie: DO USA

ZEA szukają kupców na swoje nowoczesne Mirage, z powodu planu zakupu jeszcze bardziej zaawansowanych technologicznie samolotów, przy czym największe szanse na lukratywny kontrakt daje się Dassault i jego Rafale (zobacz: Rafale dla ZEA w 2010?).

Władze emiratów wysłały w związku z tym oficjalną ofertę dla Brazylii, poszukującą nowych samolotów myśliwskich. W odpowiedzi na Bliski Wschód przyjechała delegacja wojsk lotniczych. Wyniki wizyty nie są jeszcze znane. Wiadomo jedynie, że ewentualny zakup przynajmniej części Mirage 2000-9 w praktyce zamrozi realizację programu F-X2.

Za taką ewentualnością przemawiają dwa czynniki. Brazylijczycy eksploatują już od paru lat 12 egz. starszych wersji Mirage 2000, zakupione z zapasów francuskich wojsk lotniczych, co znacznie zmniejszyłoby koszty wprowadzenia myśliwców do służby.

Po drugie, Brazylia wprowadziła plan zmniejszenia wydatków budżetowych, chcąc zaoszczędzić w ciągu kilku najbliższych lat 24 mld USD. Tymczasem wartość najtańszej oferty w przetargu FX-2, szwedzkiego Gripena, określana jest na 6 mld USD. Z tego powodu do tej pory nowe władze kraju nie podjęły decyzji o dalszych losach programu (zobacz: Co z brazylijskim przetargiem?).

Za kontynuowaniem obecnego przetargu przemawiają natomiast względu gospodarcze. Oferenci zobowiązali się bowiem do przekazania technologii i uruchomienia montażu maszyn w Brazylii.

Na podstawie informacji Santiago Rivasa


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.