Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Apache na Libią?

Strategia i polityka, 25 maja 2011

Brytyjskie władze zdementowały informacje o wysłaniu śmigłowców uderzeniowych Apache AH1 do Libii. Przyznały jednak, że możliwość taka jest rozpatrywana.

Ze względu na ograniczoną liczbę żołnierzy, zaangażowanych po obu stronach libijskiego konfliktu, wykorzystanie nawet kilku nowoczesnych śmigłowców uderzeniowych - bez względu na to, czy będą to brytyjskie Apache (na zdjęciu), czy francuskie Tigery - może przechylić szalę zwycięstwa na stronę rebeliantów. Dodajmy, że byłoby to rozwiązanie zdecydowanie tańsze, niż wykorzystywanie do niszczenia celów punktowych naddźwiękowych samolotów wielozadaniowych i pocisków samosterujących / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Informację o wysłaniu brytyjskich Apache do Libii podał francuski minister obrony, Gerard Longuet. Wywołało to oburzenie parlamentu, który w trybie nagłym wezwał wiceministra obrony ds. sił zbrojnych, Nicka Harvey`a. Posłowie stwierdzili, że niedopuszczalnym jest, by o takich kwestiach dowiadywali się od przedstawiciela obcego państwa.

W odpowiedzi urzędnik resortu obrony poinformował, że wysłanie śmigłowców uderzeniowych do Libii jest tylko jedną z rozpatrywanych opcji, która ma zapewnić wywarcie większego nacisku na Muamara Kaddafiego. Zapewnił, że po podjęciu decyzji, parlament zostanie o niej niezwłocznie poinformowany.

Nie zgodził się przy tym z twierdzeniem opozycji, że wysłanie Apache AH1 doprowadzi do eskalacji konfliktu. Stwierdził, że załogi śmigłowców wykonywałyby identyczne misje, co piloci myśliwców bombardujących, zapewniając przy tym większą precyzję niszczenia celów poruszających się i zmniejszając ryzyko strat wśród ludności cywilnej.

Dodał, że według jego wiedzy, Francja już podjęła decyzję o wysłaniu do Libii własnych śmigłowców uderzeniowych, EC665 Tiger (Tigre) HAP. 3 takie maszyny są wykorzystywane bojowo w Afganistanie (zobacz: Niezawodne, afgańskie Tigery).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.