Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Apache na Libią?

Strategia i polityka, 25 maja 2011

Brytyjskie władze zdementowały informacje o wysłaniu śmigłowców uderzeniowych Apache AH1 do Libii. Przyznały jednak, że możliwość taka jest rozpatrywana.

Ze względu na ograniczoną liczbę żołnierzy, zaangażowanych po obu stronach libijskiego konfliktu, wykorzystanie nawet kilku nowoczesnych śmigłowców uderzeniowych - bez względu na to, czy będą to brytyjskie Apache (na zdjęciu), czy francuskie Tigery - może przechylić szalę zwycięstwa na stronę rebeliantów. Dodajmy, że byłoby to rozwiązanie zdecydowanie tańsze, niż wykorzystywanie do niszczenia celów punktowych naddźwiękowych samolotów wielozadaniowych i pocisków samosterujących / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Informację o wysłaniu brytyjskich Apache do Libii podał francuski minister obrony, Gerard Longuet. Wywołało to oburzenie parlamentu, który w trybie nagłym wezwał wiceministra obrony ds. sił zbrojnych, Nicka Harvey`a. Posłowie stwierdzili, że niedopuszczalnym jest, by o takich kwestiach dowiadywali się od przedstawiciela obcego państwa.

W odpowiedzi urzędnik resortu obrony poinformował, że wysłanie śmigłowców uderzeniowych do Libii jest tylko jedną z rozpatrywanych opcji, która ma zapewnić wywarcie większego nacisku na Muamara Kaddafiego. Zapewnił, że po podjęciu decyzji, parlament zostanie o niej niezwłocznie poinformowany.

Nie zgodził się przy tym z twierdzeniem opozycji, że wysłanie Apache AH1 doprowadzi do eskalacji konfliktu. Stwierdził, że załogi śmigłowców wykonywałyby identyczne misje, co piloci myśliwców bombardujących, zapewniając przy tym większą precyzję niszczenia celów poruszających się i zmniejszając ryzyko strat wśród ludności cywilnej.

Dodał, że według jego wiedzy, Francja już podjęła decyzję o wysłaniu do Libii własnych śmigłowców uderzeniowych, EC665 Tiger (Tigre) HAP. 3 takie maszyny są wykorzystywane bojowo w Afganistanie (zobacz: Niezawodne, afgańskie Tigery).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra