Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Niezawodne, afgańskie Tigery

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 02 sierpnia 2010

Przedstawiciele Eurocoptera poinformowali, że 3 śmigłowce uderzeniowe EC665 Tiger HAP, wylatały już w Afganistanie ponad 1000 h, przy uzyskaniu 90-procentowej sprawności.

</span>Tigre zostały skierowane do Afganistanu po zasadzce na francusko-afgański partol, w którym zginęło 10 żołnierzy. Wynik starcia mógłby być inny, jeżeli pododdział wsparłyby śmigłowce uderzeniowe / Zdjęcie: Eurocopter

Tigre zostały przewiezione do Afganistanu 26 lipca ubiegłego roku. Gotowość operacyjną osiągnęły po paru tygodniach (zobacz: Cezary i Tygrysy są gotowe). Od tej pory 3 maszyny są intensywnie wykorzystywane do misji rozpoznawczych i wsparcia oddziałów lądowych.

Szczegóły i wyniki tych działań nie zostały ujawnione. Przedstawiciele Eurocoptera poinformowali jedynie, że niedawno Tigre przekroczyły barierę 1000 h spędzonych w powietrzu. Dodali, że udało się zachować 90-procentową, a więc wyjątkowo wysoką sprawność śmigłowców. Wartość ta jest o tyle bardziej istotna, że francuskie Tigery działają w bardzo trudnych warunkach: na dużych wysokościach i przy ogromnym zapyleniu.

Według zapewnień producenta, niski wskaźnik usterek spowodowany jest skutecznym współdziałaniem mechaników wojskowych i grupy techników producenta, którzy - dodatkowo - dysponują niemal nieograniczonym dostępem do części zamiennych.

Informacja Eurocoptera została przekazana opinii publicznej zaledwie 3 miesiące po ostrej krytyce, z jaką spotkały się Tigery ze strony Berlina. Niemcy uznali, że liczba usterek, głównie systemu elektrycznego, jest tak duża, że wyklucza ich użycie bojowe (zobacz: Bezużyteczne Tigery).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.