Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Shi Lang znowu wypłynął

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 30 listopada 2011

Wczoraj pierwszy chiński lotniskowiec, nazwany nieoficjalnie Shi Lang, po raz drugi opuścił port, rozpoczynając kolejną turę prób morskich.

Drugie wyjście z portu w Dalian. Władze w Pekinie niezmiennie twierdzą, że okręt będzie wykorzystywany wyłącznie do celów testowych i szkolenia załóg dla planowanych chińskich lotniskowców

Postępy prac przy pierwszym chińskim lotniskowcu - budowanym na bazie kadłuba ex-sowieckiego Wariaga, odkupionego od Ukrainy w 1998 - śledzony jest z uwagą na całym świecie. Jest dowodem na rosnącą potęgę wojskową Państwa Środka, które powoli, ale konsekwentnie zwiększa możliwości ofensywne. Powoduje to wzrost tempa zbrojeń na Dalekim Wschodzie, w czym uczestniczą sąsiedzi Chin, jak i USA, stale wzmacniające swoją obecność wojskową w regionie kosztem innych kontynentów.

Prace przy kadłubie ex-Wariaga rozpoczęły się w 2004. Według dostępnych zdjęć, Chińczycy znacznie przebudowali okręt, pod kątem zwiększenia wyporności i wykorzystania liczniejszej grupy lotniczej (zobacz: Próby Shi Lang od lipca?).

Pierwszy rejs próby odbył się w sierpniu i trwał 5 dni (zobacz: Shi Lang powrócił do stoczni). Od tego czasu lotniskowiec był doposażany. Kolejne wyjście w morze jest następnym etapem prac rozwojowych. Przedstawiciele ChRL nie ujawnili jednak żadnych szczegółów próby, zarówno odnośnie czasu jej trwania, jak i zakresu przedsięwzięcia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.