Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Shi Lang znowu wypłynął

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 30 listopada 2011

Wczoraj pierwszy chiński lotniskowiec, nazwany nieoficjalnie Shi Lang, po raz drugi opuścił port, rozpoczynając kolejną turę prób morskich.

Drugie wyjście z portu w Dalian. Władze w Pekinie niezmiennie twierdzą, że okręt będzie wykorzystywany wyłącznie do celów testowych i szkolenia załóg dla planowanych chińskich lotniskowców

Postępy prac przy pierwszym chińskim lotniskowcu - budowanym na bazie kadłuba ex-sowieckiego Wariaga, odkupionego od Ukrainy w 1998 - śledzony jest z uwagą na całym świecie. Jest dowodem na rosnącą potęgę wojskową Państwa Środka, które powoli, ale konsekwentnie zwiększa możliwości ofensywne. Powoduje to wzrost tempa zbrojeń na Dalekim Wschodzie, w czym uczestniczą sąsiedzi Chin, jak i USA, stale wzmacniające swoją obecność wojskową w regionie kosztem innych kontynentów.

Prace przy kadłubie ex-Wariaga rozpoczęły się w 2004. Według dostępnych zdjęć, Chińczycy znacznie przebudowali okręt, pod kątem zwiększenia wyporności i wykorzystania liczniejszej grupy lotniczej (zobacz: Próby Shi Lang od lipca?).

Pierwszy rejs próby odbył się w sierpniu i trwał 5 dni (zobacz: Shi Lang powrócił do stoczni). Od tego czasu lotniskowiec był doposażany. Kolejne wyjście w morze jest następnym etapem prac rozwojowych. Przedstawiciele ChRL nie ujawnili jednak żadnych szczegółów próby, zarówno odnośnie czasu jej trwania, jak i zakresu przedsięwzięcia.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.