Konstruktorzy z Korei Północnej rozwijają na bazie zdobytych technologii amerykańskich bojowy bezzałogowiec. W jego zasięgu ma znaleźć się Korea Południowa i Morze Żółte.
Korea Północna (KRLD, Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna) próbuje zbudować rodzime systemy bezzałogowe od wielu lat. By zyskać wiedzę i doświadczenie północnokoreańscy konstruktorzy testują bsl zdobyte poprzez zaprzyjaźnione kraje z Bliskiego Wschodu, głównie Syrię. Rozwijają też nowe głowice bojowe o zwiększonej skuteczności. Celem jest zbudowanie systemów zdolnych do precyzyjnego atakowania celów na Morzu Żółtym i w Korei Południowej (RK, Republice Korei).
Według nieoficjalnych źródeł w siłach zbrojnych KRLD, na które powołuje się agencja Yonhap, podstawą do zbudowania rodzimego bojowego bsl ma być amerykański cel latający wielokrotnego użytku Beechcraft MQM-107D Streaker. Jest on wykorzystywany w USA i Korei Południowej do testowania przeciwlotniczych pocisków rakietowych klasy ziemia-powietrze i powietrze-powietrze oraz treningu artylerzystów (inne wersje MQM-107 są używane m.in. w Australii, Egipcie, Iranie, Turcji i ZEA). Nie wiadomo, w jaki sposób Koreańczycy z Północy weszli w posiadanie co najmniej kilku egzemplarzy MQM-107D.
MQM-107 w pierwotnej postaci powstał na początku lat 1970. Do użycia wszedł w 1984. Powstało kilka wersji Streakerów, różniących się silnikami i wyposażeniem. MQM-107D powstał w 1989 i był napędzany silnikiem Microroturbo TRI60. Zbudowano 2236 MQM-107 różnych wersji. Produkcję zakończono w 2003. Obecnie MQM-107 są zastępowane przez BQM-167 Skeeter. W połowie lat 1980. Beechcraft oferował przebudowanie MQM-107 na taktyczny bsl do wspierania przełamywania obrony powietrznej, jednak nie zyskał zainteresowania wojskowych.
MQM-107 to bezzałogowy cel latający wielokrotnego użytku , rozwijający wysoką prędkość poddźwiękową (ponad 900 km/h). Jest wyposażony w proste skrzydła i silnik turboodrzutowy w gondoli pod kadłubem. Startuje dzięki przyspieszaczowi rakietowemu. W misjach testowych Streaker przenosi pod skrzydłami lub holuje różnego rodzaju cele i systemy zakłócające.
MQM-107D może posłużyć do zbudowania pocisku manewrującego, startującego z nieskomplikowanej wyrzutni, możliwej do umieszczenia nawet na małych okrętach. Jego zasięg może przekraczać 2 tysiące km. W ten sposób zagrożona może być nie tylko Korea Południowa, ale i Japonia. Głównym problemem, który muszą pokonać północnokoreańscy konstruktorzy jest zbudowanie niezależnego systemu naprowadzania (trudno sobie wyobrazić, by wykorzystywał on amerykański GPS lub ich rosyjski czy chiński odpowiednik).
Na bojowymi bsl pracują także konstruktorzy z Korei Południowej. Ich projekty są jednak znacznie bardziej zaawansowane technologicznie (Korea buduje uderzeniowy bsl, 2011-11-01). Programy utrudnia blokada technologiczna ze strony USA, które wolą sprzedawać RK gotowe wyroby (Korea Pd. rezygnuje z Global Hawków (2011-12-03).