Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Holendrzy przeciw F-35

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 23 sierpnia 2012

Ponad połowa holenderskich wyborców opowiada się za porzuceniem planów zakupu amerykańskich myśliwców Lockheed Martin F-35A Lightning II.

Jeden z amerykańskich prototypów F-35A. 6 sierpnia bez rozgłosu został wykonany oblot Lightninga II przeznaczonego dla Holandii / Zdjęcie: Lockhed Martin

Badanie zostało przeprowadzone przez Holenderski Instytut Stosunków Międzynarodowych Clingendael. Zapytano 1500 dorosłych respondentów, gdzie rząd powinien szukać oszczędności, by ograniczyć deficyt budżetowy. Ogłoszone 21 sierpnia wyniki jednoznacznie wskazują na wydatki obronne, z jednoznacznym wskazaniem na odstąpienie od zakupu amerykańskich myśliwców F-35.

Wyniki sondażu są zbieżne z niedawnym głosowaniem w holenderskim parlamencie, w którym większość 150-osobowej niższej izby zagłosowała 5 lipca za odstąpieniem od umowy (Holenderska powtórka, 2012-07-07). Decyzję ma podjąć nowy rząd, który powoła zwycięzca przedterminowych wyborów do parlamentu, planowanych na 12 września.

Sondaż odbył się w tym samym tygodniu, w którym Lockhed Martin poinformował, że 6 sierpnia swój pierwszy lot wykonał myśliwiec o nr seryjnym F-001 przeznaczony dla Holandii. Znamiennym jest, że fakt ten nie został odnotowany w holenderskich mediach. Świadczy o tym, jak bardzo jest niewygodny w okresie przedwyborczym.

Krytycy zakupu zwracają uwagę na koszty, jakie będą musieli ponieść holenderscy podatnicy. Kiedy w 2002 Holandia przystąpiła do programu F-35 i wskazała na ten samolot jako następcę posiadanych obecnie F-16 A/B, 85 tych maszyn miało kosztować 4,5 mld Euro. Obecnie wskazuje się na sumę 8 mld Euro (Holenderskie ostrzeżenie, 2010-12-09).

Holenderski rząd już od kilku lat zmaga się z dużym deficytem budżetowym. W przyjętym programie oszczędnościowym zakłada się konieczność zaoszczędzenia rocznie - do 2015 włącznie - ok. 18 mld Euro. Okazało się jednak, że tylko w bieżącym roku potrzebne są dodatkowe cięcia rzędu 5-10 mld Euro. Według dostępnych prognoz, holenderski PKB zmniejszy się bowiem o 0,75%. Brak wzrostu gospodarczego doprowadzi do powiększenia deficytu budżetowego do 4,5% PKB, czyli znacznie powyżej progu 3%, co narazi Holandię na wysokie kary ze strony UE.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra