Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koniec Svarunów

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 05 września 2012

Fińska Patria oraz władze Słowenii doszły do porozumienia w sprawie wstrzymania realizacji kontraktu z 2006 na dostawę 135 transporterów Patria AMV.

Za produkcję słoweńskich AMV odpowiedzialna była spółka Rotis/Gorenje-Indop. Na mocy zawartego niedawno porozumienia, wsparciem technicznych wprowadzonych do służby Svarunów zajmie się Patria / Zdjęcie: MO Słowenii

Według porozumienia sprzed 6 lat słoweńskie siły zbrojne miały otrzymać w wyposażenie 135 egzemplarzy Patrii (w Słowenii określanych jako Svarun). Dzisiaj fiński producent poinformował o zawarciu porozumienia z władzami w Lublanie w sprawie renegocjacji i przedwczesnego zakończenia kontraktu.

Według postanowień umowy, produkcja transporterów zamknie się w liczbie 30 egz. Wszystkie zostały już przekazane słoweńskim wojskom lądowym. Montaż pozostałych wozów, zakontraktowanych w 2006, został anulowany, jednak jak podają przedstawiciele Patrii, istnieje szansa na jego wznowienie w przyszłości.

Głównym powodem renegocjacji umowy z 2006 były względy finansowe. Warto jednak pamiętać, że program dostaw Svarunów praktycznie od samego początku przeżywał trudności. Pierwsze plany zmniejszenia liczby produkowanych pojazdów, chociaż do poziomu 70 egz., zaczęły pojawiać się jeszcze w 2010 (Słowenia rezygnuje z części AMV, 2010-07-22). Z kolei w 2011 produkcja wozów została czasowo wstrzymana w wyniku prowadzonego śledztwa ws. podejrzeń o korupcję wśród członków słoweńskiego rządu w czasie negocjowania warunków kontraktu z Patrią (Zawieszone Svaruny?, 2011-03-04). Wybór pojazdu był też nieustannie krytykowany przez część słoweńskiej klasy politycznej oraz niektórych wojskowych, którzy określali go jako nie spełniający wymagań sił zbrojnych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.