Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zawieszone Svaruny?

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 04 marca 2011

Według słoweńskich mediów, tamtejszy rząd skierował do sądu wniosek o zawieszenie realizacji umowy o dostawach 135 transporterów Svarun, czyli montowanych w tym kraju AMV 8x8.

Zdjęcie: SV

Słoweńska agencja prasowa STA precyzuje, że zawieszenie ma być czasowe. Wniosek związany jest z oskarżeniami o korupcję przy zawieraniu umowy (zobacz np.: Areszt i pierwsze dostawy). Sprawa dotyczy najwyższych rangą polityków socjaldemokracji, rządzących krajem w 2006, z ówczesnym premierem Janezem Jansą na czele.

Obecne władze Słowenii rozpatrywały kilka wariantów rozstrzygnięcia sprawy, łącznie z zerwaniem umowy. Uznano jednak, że takie rozwiązanie doprowadziłoby do niepotrzebnych strat finansowych. Do końca ubiegłego roku zakłady Gorenje, w których montuje się pojazdy z fińskich podzespołów, przekazały wojsku 27 transporterów. To zbyt dużo, by przerwać cały proces.

Z drugiej strony rząd Słowenii, szukając oszczędności budżetowych, już w połowie 2010 zwrócił uwagę na kontrakt o wartości 278 mln Euro. Obecnie w resorcie obrony forsowany jest pogląd o celowości przerwania dostaw na 70. egzemplarzu (zobacz: Słowenia rezygnuje z części AMV). Skierowanie wniosku do sądu o zawieszeniu realizacji kontraktu może okazać się środkiem do zmniejszenia bieżących wydatków ministerstwa albo wstępem do renegocjacji umowy na warunkach władz.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.