Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ostatnie Gripeny dla RPA

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 07 września 2012

Saab poinformował o planach przekazania do połowy września ostatnich 4 z łącznie 26 zamówionych przez RPA myśliwców JAS 39 Gripen.

4 Gripeny D w barwach SAAF / Zdjęcie: Gripen Int.

RPA złożyła zamówienie na 28 myśliwców jeszcze w 1999. Po pewnym czasie liczbę samolotów zmniejszono do  26 egz.: 17 w wersji jednomiejscowej (C) oraz 9 dwumiejscowych (D). Dostawy pierwszych maszyn rozpoczęły się w 2008 (Pierwszy Gripen dla SAAF, 2008-05-10).

Obecnie w wyposażeniu wojsk lotniczych tego państwa znajdują się już wszystkie samolotowy w wersji D oraz 13 jednomiejscowych.

Ostatnie 4 znajdują się już w drodze do portu w Kapsztadzie. Początkowo samoloty będą stacjonowały w bazie wojsk lotniczych Ysterplaat. Na miejscu zostaną poddane ostatecznym pracom technicznym, przygotowującym je do osiągnięcia pełnej gotowości operacyjnej i służby w strukturach wojsk lotniczych RPA.

Docelowo Gipeny mają stacjonować w bazie wojsk lotniczych Makhado w prowincji Limpopo na północy kraju, gdzie wejdą w skład 2. eskadry myśliwskiej.

RPA jest jednym z 6 państw wykorzystujących operacyjnie Gripeny. Poza wojskami lotniczymi Szwecji, które są ich naturalnym użytkownikiem, maszyny te wchodzą w skład komponentów lotniczych sił zbrojnych Czech (Czesi chcą Gripenów, ale..., 2012-02-02), Węgier (Węgry przedłużyły leasing Gripenów, 2012-01-31) i Tajlandii. 24 sierpnia br. umowę na zakup 22 JAS-39E podpisały władze Szwajcarii (Szczegóły o szwajcarskich Gripenach, 2012-08-29).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.