Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwsze AMV dla Szwecji

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 06 marca 2013

Fińska Patria przekazała Szwedom pierwszą transzę transporterów opancerzonych AMV 8x8 zamówionych w 2010 przez agencję zamówień wojskowych (FMV). Dostawy transporterów opancerzonych AMV 8x8 dla wojsk lądowych Finlandii mają zakończyć się jeszcze w br. Pierwsza wyposażona w nie jednostka powinna uzyskać zdolność operacyjną w 2014 / Zdjęcie: Patria

Proces wyboru dostawcy 113 transporterów opancerzonych dla szwedzkich wojsk lądowych rozpoczął się oficjalnie we wrześniu 2008 (Szwedzki przetarg na KTO, 2008-11-04). Jego zwycięzcą okazał się AMV 8x8 fińskiej Patrii. Wynik postępowania został jednak zaskarżony przez jednego z kontrkandydatów, a następnie decyzją szwedzkiego sądu administracyjnego – anulowany (Szwedzkie AMV anulowane, 2009-10-30). Druga edycja konkursu została zapoczątkowana w marcu 2010 (Szwedzki przetarg wznowiony, 2010-04-29), a jej wyniki ogłoszone w sierpniu. Po raz kolejny zwyciężyła konstrukcja z Finlandii (Szwecja – a jednak Patria, 2010-08-16). Pomimo oprotestowania decyzji FMV, została ona ostatecznie zatwierdzona w listopadzie 2010 (Patria – zatwierdzenie wyboru AMV, 2010-11-29).

Pierwsza dostawa AMV 8x8 rozpoczyna realizację głównego etapu porozumienia z 2010, któremu towarzyszy offset o wartości 100% kontraktu. Na mocy jego postanowień Patria dostarczy Szwedom 113 transporterów opancerzonych za kwotę ok. 250 mln Euro. Umowa zawiera również opcję na dodatkowe 113 wozów. Dostawy mają zakończyć się jeszcze w br. Z kolei w 2014 gotowość operacyjną powinna uzyskać pierwsza jednostka wyposażona w fińskie pojazdy.

Poza samą dostawą transporterów, Patria będzie też zobowiązana do zapewnienia ich użytkownikowi wsparcia technicznego i logistycznego. Reguluje to zawarte w 2011 porozumienie, obejmujące swym zakresem również obecnie eksploatowane przez Szwedów pojazdy rodziny Pasi (Sisu) XA-180/202/203.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.