Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Jerzy Bielecki

Firma Ontario RAT powstała w wyniku nawiązania w 2002 współpracy przez Randall's Adventure & Training (RAT) z Ontario Knife Co. mieszczące się w Franklinville w stanie Nowy Jork. Ontario jest jednym z największych i najstarszych (istnieje od 1889) producentów noży dla armii Stanów Zjednoczonych, mającym również ugruntowaną pozycję na rynku cywilnym. RAT powstał w 1997 i zajmował się szkoleniami dla wojska, formacji uzbrojonych i wszystkich chętnych do zgłębiania tajników sztuki przetrwania w dżungli. Zarówno RAT jaki i noże Ontario RAT tworzone są przez Jeffa Randalla i Mike'a Perrina, znawców brazylijskiej dżungli, włóczęgów i poszukiwaczy przygód.

Ontario RAT Model 1 /Zdjęcie: Jerzy Bielecki

Ideą firmy jest wykorzystanie podczas projektowania noży swoich zdobytych w terenie doświadczeń, tak, aby każdy nóż charakteryzował się pełną utylitarnością i niezawodnością, nawet w najbardziej trudnych warunkach. Wysoka jakość produkcji i walory użytkowe spowodowały, że modele RAT są chętnie używane przez miłośników outdooru, żołnierzy wojsk specjalnych i innych użytkowników z formacji uzbrojonych (m.in. korzystały z nich Siły Specjalne USA podczas operacji w Iraku i Afganistanie).

Wszystkie noże Ontario RAT objęte są dożywotnia gwarancją na wady i uszkodzenia. Nie obejmuje ona oczywiście przypadków używania noża niezgodnie z jego przeznaczeniem, jak stosowanie go jako łom, rzucanie czy wykorzystywanie do rąbania cegieł. Niemniej jednak, każda reklamacja zostanie rozpatrzona indywidualnie i z należytą uwagą, a w uzasadnionych przypadkach odsyłany jest nowy nóż.

Jeff Randall i Mike Perrin są otwarci na każdą krytyczną i pozytywna informację zwrotną dotyczącą projektowanych przez nich noży. Można się z nimi kontaktować za pomocą e-maila lub przez forum: (w języku angielskim) www.jungletraining.com/forums lub w Polsce przez knives.pl (dział Ontario RAT).

Ontario RAT Model 1

Model 1 jest pierwszym folderem w ofercie Ontario RAT. Dotychczas firma oferowała jedynie noże z głownią stałą (fixed) - RTAK, TAK, RAT-7, RAT-5 i RAT-3 - różniące się długością (od 17,3 cali do 7,8 cali) i rodzajem użytej stali (D2 lub 1095).

Mimo, iż Model 1 został stworzony na wyraźne sugestie i potrzeby użytkowników, to jego pojawienie się wywołało sporo kontrowersji. Dotyczyły one szczególnie ergonomii, użytych materiałów, ceny oraz produkcji na Tajwanie. Faktem jest, iż koszt noża jest dość wysoki, jednak produkcja folderów wymaga większej precyzji wykonania i nakładu pracy, niż noży z głownią stałą, co tłumaczy cenę, nie bez znaczenia jest także marka.

Kształt ostrza to klasyczny drop point z pełnym płaskim szlifem /Zdjęcie: Jerzy Bielecki

W założeniu Model 1 miał być nożem prostym i tanim, który sprawdzi się w trudnych i niesprzyjających warunkach. Na przykład, gdy po sprawianiu ryby nieczyszczony zostanie wrzucony do torby, w której odnajdziemy go po tygodniu szykując się na następne połowu lub, gdy zapomniany przeleży całą noc na trawie w przedsionku namiotu.

Nóż pozostaje zaprojektowany w konwencji firmy i stanowi doskonałe uzupełnienie jej oferty, zaś w użytkowaniu jest młodszym i mniejszym bratem rodziny dużych modeli ze stałym ostrzem.

(ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 01/2007
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.