Firma Ontario RAT powstała w wyniku nawiązania w 2002 współpracy przez Randall's Adventure & Training (RAT) z Ontario Knife Co. mieszczące się w Franklinville w stanie Nowy Jork. Ontario jest jednym z największych i najstarszych (istnieje od 1889) producentów noży dla armii Stanów Zjednoczonych, mającym również ugruntowaną pozycję na rynku cywilnym. RAT powstał w 1997 i zajmował się szkoleniami dla wojska, formacji uzbrojonych i wszystkich chętnych do zgłębiania tajników sztuki przetrwania w dżungli. Zarówno RAT jaki i noże Ontario RAT tworzone są przez Jeffa Randalla i Mike'a Perrina, znawców brazylijskiej dżungli, włóczęgów i poszukiwaczy przygód.
Ideą firmy jest wykorzystanie podczas projektowania noży swoich zdobytych w terenie doświadczeń, tak, aby każdy nóż charakteryzował się pełną utylitarnością i niezawodnością, nawet w najbardziej trudnych warunkach. Wysoka jakość produkcji i walory użytkowe spowodowały, że modele RAT są chętnie używane przez miłośników outdooru, żołnierzy wojsk specjalnych i innych użytkowników z formacji uzbrojonych (m.in. korzystały z nich Siły Specjalne USA podczas operacji w Iraku i Afganistanie).
Wszystkie noże Ontario RAT objęte są dożywotnia gwarancją na wady i uszkodzenia. Nie obejmuje ona oczywiście przypadków używania noża niezgodnie z jego przeznaczeniem, jak stosowanie go jako łom, rzucanie czy wykorzystywanie do rąbania cegieł. Niemniej jednak, każda reklamacja zostanie rozpatrzona indywidualnie i z należytą uwagą, a w uzasadnionych przypadkach odsyłany jest nowy nóż.
Jeff Randall i Mike Perrin są otwarci na każdą krytyczną i pozytywna informację zwrotną dotyczącą projektowanych przez nich noży. Można się z nimi kontaktować za pomocą e-maila lub przez forum: (w języku angielskim) www.jungletraining.com/forums lub w Polsce przez knives.pl (dział Ontario RAT).
Ontario RAT Model 1
Model 1 jest pierwszym folderem w ofercie Ontario RAT. Dotychczas firma oferowała jedynie noże z głownią stałą (fixed) - RTAK, TAK, RAT-7, RAT-5 i RAT-3 - różniące się długością (od 17,3 cali do 7,8 cali) i rodzajem użytej stali (D2 lub 1095).
Mimo, iż Model 1 został stworzony na wyraźne sugestie i potrzeby użytkowników, to jego pojawienie się wywołało sporo kontrowersji. Dotyczyły one szczególnie ergonomii, użytych materiałów, ceny oraz produkcji na Tajwanie. Faktem jest, iż koszt noża jest dość wysoki, jednak produkcja folderów wymaga większej precyzji wykonania i nakładu pracy, niż noży z głownią stałą, co tłumaczy cenę, nie bez znaczenia jest także marka.
W założeniu Model 1 miał być nożem prostym i tanim, który sprawdzi się w trudnych i niesprzyjających warunkach. Na przykład, gdy po sprawianiu ryby nieczyszczony zostanie wrzucony do torby, w której odnajdziemy go po tygodniu szykując się na następne połowu lub, gdy zapomniany przeleży całą noc na trawie w przedsionku namiotu.
Nóż pozostaje zaprojektowany w konwencji firmy i stanowi doskonałe uzupełnienie jej oferty, zaś w użytkowaniu jest młodszym i mniejszym bratem rodziny dużych modeli ze stałym ostrzem.
(ciąg dalszy w numerze)