Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.


17 marca 2007 na strzelnicy myśliwskiej w Bańgowie, w Siemianowicach Śląskich, odbyły się zawody jubileuszowe z okazji dziesięciolecia istnienia Związku Strzelectwa Praktycznego z Zabrza. Jest to organizacja, od której tak naprawdę wszystko w dziedzinie strzelectwa praktycznego w Polsce się rozpoczęło. Pomimo wielu przeciwności losu Związek istnieje i dzięki swoim działaczom walnie przyczynia się do popularyzacji tego rodzaju sportu, organizując zawody w konkurencjach dynamicznych.

Przykładowy tor ustawiony na strzelnicy myśliwskiej w Siemianowicach Śląskich /zdjęcie: Zibi

Wszystko zaczęło się w Koszalinie, gdzie za sprawą decyzji sądu z 03 lutego 1997, został zarejestrowany Związek Strzelectwa Praktycznego. Inicjatorem i propagatorem nowej dyscypliny strzeleckiej był Janusz Michalik, który został pierwszym prezesem ZSP. Od 1998, na podstawie otrzymanego certyfikatu, Związek jest pełnoprawnym członkiem federacji światowej IPSC z siedzibą w Kanadzie. Obecnie dyrektorem regionalnym jest wieloletni członek i działacz ZSP Tadeusz Gołąb, przedstawiciel regionu na arenie międzynarodowej. Przez 10 lat istnienia Związek organizował zawody o charakterze regionalnym i międzynarodowym - pierwsze Polish Open miały miejsce w Zabrzu, zaś II i III na terenie WSOWZ we Wrocławiu. W 2002 i 2003, po zmianie zarządu ZSP - prezydentem został Bohdan Żyła, zorganizowano IV i V Polish Open na strzelnicy myśliwskiej w Zembrzycach. W 2004, po kolejnych wyborach funkcję prezydenta objął Robert Wrona, a w Starachowicach odbyły się kolejne, szóste jest zawody Polish Open. Dzięki pracy i dużemu doświadczeniu Roberta Wrony, Janusza Michałowskiego, Artura Ochniaka, Mariusza Głowackiego i Krzysztofa Sanecznika w 2005 zacieśniono współprace z PZSS, a Związek Strzelectwa Praktycznego otrzymał Licencje PZSS i zorganizował I Mistrzostwa Polski w Strzelectwie Praktycznym. Zostały one wpisane do oficjalnego kalendarza imprez sygnowanych przez PZSS i zyskały rangę Mistrzostw Polski. Zawodnicy z ZSP brali udział w zawodach organizowanych na całym świecie, poczynając od Mistrzostw Europy w Republice Czeskiej, kończąc zaś w tak egzotycznych miejscach jak Filipiny, RPA czy Ekwador, gdzie organizowano Mistrzostwa Świata. Obecny zarząd ZSP dzięki współpracy z PZSS doprowadził do organizacji I Mistrzostw Polski w konkurencjach karabin centralnego zapłonu (KCZ-24), strzelba praktyczna (SP-24), wielodystans (WD-1) i seria czasowa (SC-25).

Szkoda, że podczas strzelań nie dopisała aura /zdjęcie: Zibi

Zawody jubileuszowe miały okazały charakter i zaszczycili je zaproszeni goście m.in. prezydent Siemanowic, Jacek Guzy, członek zarządu PZSS Antoni Kamiński, prezes OZSS Lesław Sołtysik, europejski król strzelań historycznych Tadeusz Żyła, prezes okręgu śląskiego Bractw Kurkowych Zbigniew Dleszler oraz przedstawiciele bractw z Bytomia, Zabrza, Żor i Tarnowskich Gór, Zabrzańskie Towarzystwo Militarne, dyrektor regionalny IPSC Peter Brazdil oraz strzelcy z Polski, Słowacji, Niemiec, Czech i Hiszpanii.

Na siemianowickiej strzelnicy wystartowało 93 zawodników, sklasyfikowanych w czterech głównych kategoriach. Najlepsze wyniki uzyskali: w kategorii standard (Wiesław Sioda, Bogusław Gawęda, Tomasz Malcharek, Emil Wójcik i Paweł Ciurzyński), w kategorii mundurowej (Waldermar Żółtaszek, Tomasz Koniecko, Paweł Wąsiel, Maciej Muniak i Juan Hernandez), w kategorii kobiet (Katarzyna Sioda, Urszula Ochniak, Marianna Rutkowska, Eva Pazurkova i Iwona Głowacka), zaś w kategorii open (Marek Wylon, Jacek Lipka i Marcin Wylon).

W imieniu redakcji BiA gratulujmy wszystkim członkom ZSP i życzymy im, a w szczególności całemu zarządowi, dalszej owocnej pracy na rzecz propagowania sportu strzeleckiego. Praca i zaangażowanie zabrzańskiego Związku jest przykładem dla całego środowiska i oby było tak dalej. Wszystkiego najlepszego!


Broń i Amunicja - 02/2007
Drukuj Góra