Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Jolanta Matejczuk

Pierwsze w historii Mistrzostwa Europy Kobiet Balonów na Ogrzane Powietrze kategorii FAI odbyły się w Alitusie na Litwie, w dniach 16-20 czerwca 2010. Teren do wykonywania lotów zawodniczych jest tam bardzo dobry. Dużo jest miejsc do startów i lądowań, mało stref zakazanych, a i krajobraz jest bardzo uroczy.

Reprezentacja Polski / Zdjęcie: via Jolanta Matejczuk

Rywalizowało 27 zawodniczek z 12 państw Europy. Polskę reprezentowały: Beata Choma, Ewa Prawicka-Linke i Marzena Zubrzycka oraz autorka niniejszej relacji - Jolanta Matejczuk. Warunki meteorologiczne pozwoliły na wykonanie 5 lotów z zaplanowanych 6, podczas których rozegrano 15 konkurencji.

RANKIEM I WIECZOREM

Pierwszy dzień zawodów rozpoczęto skoro świt, o 4:45, odprawą do konkurencji. Na karcie pojawiło się 5 zadań do wykonania Fly In (pilot sam wybiera miejsce startu, a podane są koordynaty celu, do którego należy dolecieć), 2 JDG (cele wyznaczone przez sędziego), HZW (z kilku celi jeden do wyboru) i ELBOW (łokieć - należy uzyskać największy kąt).

Po ponad dwugodzinnym locie zmęczenie dało się we znaki, ale wyniki które pojawiły się po południu cieszyły nas. Ewa Prawicka była bowiem pierwsza, a ja - trzecia. Powodów do zadowolenia nie miały jednak Beata Choma i Marzena Zubrzycka, które zajęły dalsze miejsca.

Lot drugi - wieczorny. Wspólne miejsce startu i 2 konkurencje Hare and hounds (pogoń za balonem-lisem z międzylądowaniem). Lot przebiegał spokojnie, a markery rzucane w odległości około 30 i 50 metrów nie dawały powodów do satysfakcji. Jednak udało się nam utrzymać miejsca 1 i 3. Natomiast dobre wyniki Beaty Chomy w tym locie pozwoliły jej na poprawienie miejsca w ogólnej klasyfikacji.

KONCENTRACJA I NERWY

Drugi dzień, poranek, trzeci lot, pełna koncentracja i zdenerwowanie. Do wykonania 3 konkurencje - Fly In, Minimum Dystans i JDG. Czołówka po tym locie była następująca: 1. Gabriela Slavec, 2. Jolanta Matejczuk, 3. Ewa Prawicka.

Wieczorny lot nie przyniósł większych zmian jeśli chodzi o miejsca, natomiast zmniejszył różnicę punktową naszych rywalek do pozycji medalowych i do nas.


Skrzydlata Polska - 08/2010
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.