Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Henryk Kucharski

Pod pomnikiem Poległym Lotnikom 1939–1945 na warszawskim Polu Mokotowskim odbyły się we wtorek, 28 sierpnia, uroczyste obchody Święta Lotnictwa. Z uwagi na przypadające w tym roku lotnicze rocznice było to święto jakby mocniej skoncentrowane na historii, a jego bohaterami stali się uczestnicy VI Światowego Zjazdu Lotników Polskich.

Obchody Święta Lotnictwa, pod pomnikiem Poległym Lotnikom 1939–1945 na Polu Mokotowskim / Zdjęcie: Mirosław Cyryl Wójtowicz/SP

Od 1995, 28 sierpnia w Polsce obchodzone jest uroczyście Święto Lotnictwa. W tym roku jest to święto szczególne, związane z dwiema rocznicami. Tego dnia, 80 lat temu wielki sukces odnieśli kpt. pil. Franciszek Żwirko i inż. Stanisław Wigura. Polscy lotnicy zwyciężyli w prestiżowych, Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932. Niestety, wielką sławą nie dane było im cieszyć się długo. 11 września tego samego roku zginęli obaj w katastrofie pod czeskim Cierlickiem.

Druga rocznica, przypominana w tym roku, to 70 rocznica śmierci płk. pil. Stanisława Skarżyńskiego, jedynego Polaka, któremu przyznano medal Bleriota. O Skarżyńskim w lotniczym – i nie tylko – świecie głośno było co najmniej dwa razy: w 1931, z okazji jego oblotu Afryki oraz dwa lata później, gdy małym RWD-5bis samotnie pokonał Atlantyk. Tablicę upamiętniającą pilota odsłonięto właśnie w katedrze polowej WP. Płk Skarżyński zginął w 1942 po przymusowym wodowaniu wracającego z nalotu na Bremę bombowca.
Tegoroczne uroczyste obchody Święta Lotnictwa rozpoczęła msza św., którą odprawił biskup polowy WP Józef Guzdek w katedrze polowej WP, w intencji polskich lotników. Następnie wraz z dowódcą Sił Powietrznych odsłonili w katedrze tablicę upamiętniającą postać płk. pil. Stanisława Jakuba Skarżyńskiego. W uroczystości wziął udział syn bohatera, Maciej Skarżyński.

W południe, na Polu Mokotowskim, przed pomnikiem Poległym Lotnikom 1939–1945 ustawiły się 33 poczty sztandarowe jednostek wojskowych Sił Powietrznych oraz stowarzyszeń lotniczych i kombatanckich. Pojawiła się także replika sztandaru Polskich Sił Powietrznych, który zostanie wysłany do Wielkiej Brytanii. Uroczystość uświetniła orkiestra z Poznania oraz kompania reprezentacyjna SP z Dęblina.


Skrzydlata Polska - 10/2012
Drukuj Góra