Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Lidia Kosk

Lubelska impreza AntyGrawitacja, która odbyła się w dniach 30 sierpnia–2 września br. na lotnisku Aeroklubu Lubelskiego, obejmowała pierwsze w Polsce mistrzostwa Canopy Formation, zawody spadochronowo-balonowe oraz wznowione po wieloletniej przerwie zawody o puchar prezydenta Lublina. Do Radawca przyjechali spadochroniarze z Polski, a także Czech i Szwecji.

Uczestnicy antygrawitacji – I Spadochronowych Mistrzostw Polski w Canopy Formation (CF), V Zawodów Spadochronowo-Balonowych o Puchar Wójta Gminy Konopnica i XXV Międzynarodowych Zawodów Spadochronowych o Puchar Prezydenta Miasta Lublina / Zdjęcie: Izabela Krzyżanowska

Pierwsze skoki kanapowe w Polsce, zwane wtedy CRW – Canopy Relative Work teraz CF – Canopy Formation to przełom lat 1970. i 1980., pojawiły się wtedy spadochrony latające skrzydła w Polsce, typu SW-11, SW-12 oraz RL-10. Te spadochrony latały, nie tylko spadały, co pozwoliło na budowanie formacji.
W drugiej połowie lat 1980., w aeroklubach regionalnych pojawiło się więcej spadochronów tzw. latających skrzydeł, typu SW-12. Były to spadochrony z liną rifingową, co w dużym stopniu utrudniało budowanie formacji. W Aeroklubie Radomskim zbudowano grupę CRW spośród kilku skoczków: Tomasz Wziątek (instruktor), Roman Rejmer, Dariusz Piątkowski, Mariusz Siczek, Robert Cieśliński. Po 1990 zaczęły się tworzyć w całym kraju pierwsze drużyny kanapowe, powstał więc pomysł utworzenia pierwszego rekordu Polski CRW. Treningi do rekordu zaczęto wiosną 1991. Wystąpiło trochę trudnych a zarazem ciekawych sytuacji z ryfingami, linkami itp. Mimo wszystko udało się utworzyć rekord składający się z dziewięciu skoczków w pionowej formacji. Nie było to łatwe. Na ten efekt zawodnicy pracowali wiele lat. Zaowocowało kilkuletnie przygotowanie, trudniejsze niż by się dziś wydawało.

Dalszy rozwój dyscypliny CRW to kontynuacja pracy szkoleniowej w Aeroklubie Warszawskim prowadzonej przez Jarosława Zwierzyńskiego, uczestnika pierwszego rekordu skoków w CRW. A także praca z młodszymi skoczkami oraz tymi starszymi, którzy powrócili do czynnego skakania po kilkuletniej przerwie. Zaowocowało to drugim rekordem CF, w formacji jedenastoosobowej, typu diament.

Kolejny etap rozwoju tej dyscypliny sportowej w naszym kraju to pomysł na organizację I Mistrzostw Polski CF w dwójkach rotacyjnych, w Aeroklubie Lubelskim. Zawody zostały poprzedzone pierwszym w naszym kraju szkoleniem doskonalącym dla sędziów spadochronowych CRW, zorganizowanym w czerwcu, w siedzibie Aeroklubu Lubelskiego. Zajęcia prowadziła Agnieszka Sobczyńska-Salomon, międzynarodowy sędzia spadochronowy FAI w tej dyscyplinie sportu spadochronowego. W szkoleniu udział brało 10 sędziów i kandydatów na sędziego spadochronowego, w dyscyplinie CF.


Skrzydlata Polska - 10/2012
Drukuj Góra