Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Typhoony tankują z KC-767A

Lotnictwo wojskowe, 03 kwietnia 2013

Włoski tankowiec KC-767A umożliwił Brytyjczykom przebazowanie myśliwców Typhoon do Malezji.KC-767A przetacza naftę do zbiorników Typhoonów / Zdjęcia: MO Włoch

Na mocy porozumienia zawartego pomiędzy sztabami wojsk lotniczych Włoch i W. Brytanii do Malezji przebazowano cztery samoloty Eurofighter Typhoon ze składy 1. eskadry myśliwskiej Royal Air Force. Celem przedsięwzięcia była promocja produktu europejskiego konsorcjum, w skład którego wchodzą obydwa kraje, podczas wystawy LIMA. Eurofighter jest oferowany jest Tentera Udara DiRaja Malaysia (TUDM, wojskom lotniczych Malezji) jako jeden z potencjalnych następców samolotów MiG-29N/NUB (Pięciu kandydatów w Malezji, 2013-03-29).

Jako tankowiec, zapewniający myśliwcom paliwo, desygnowano Boeinga KC-767A z 14. skrzydła Aeronautica Militare z bazy Pratica di Mare (Włoski KC-767 został dostarczony, 2011-01-31). Na jego pokładzie przewożono także personel techniczny i wyposażenie niezbędne do wykonywania obsługi bieżącej Typhoonów w Azji.

Przelot ze Szkocji na Cypr. KC-767A pobiera paliwo z innego włoskiego tankowca tego typu

Wszystkie samoloty wystartowały z bazy RAF Leuchars w Szkocji. Na pierwszym, najdłuższym odcinku trasy, wiodącym do bazy RAF Akrotiri na Cyprze, KC-767A pobierał paliwo z innego włoskiego tankowca tego samego typu, w celu zwiększenia ilości nafty dostępnej dla myśliwców.

Kolejne międzylądowania odbyły się w Bahrajnie i na Sri Lance. W trakcie czterodniowego przelotu Typhoony pobrały od KC-767A ponad 136 t paliwa, podawanego za pośrednictwem przewodów elastycznych, zabudowanych w zasobnikach podskrzydłowych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.