Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowa koncepcja F/A-XX

Lotnictwo wojskowe, 08 kwietnia 2013

Podczas wystawy Navy League's Sea-Air-Space Exposition w Waszyngtonie Boeing zaprezentował zaktualizowaną koncepcję samolotu bojowego 6. generacji, oznaczonego jako F/A-XX.Najnowsza koncepcja amerykańskiego myśliwca pokładowego 6. generacji / Zdjęcie: Boeing

Pierwsze informacje dotyczące opracowywania przez Boeinga samolotu bojowego 6. generacji pojawiły się kilka lat temu (F/A-XX Boeinga, 2009-07-14, Koncepcje myśliwców przyszłości, 2010-05-11). Obecnie ujawniono nową koncepcję, nieco różniącą się od poprzedniej.

Zaprezentowana konstrukcja to dwusilnikowy samolot stealth, w konfiguracji kaczka (z usterzeniem poziomym przed skrzydłem), bez usterzenia pionowego. Według analityków zastosowanie takiej konfiguracji może spowodować znaczne zwiększenie skutecznej powierzchni rozproszenia fal radarowych podczas zmieniania kąta natarcia usterzenia wysokości.

Jednak ma to być skompensowane dzięki brakowi pionowych powierzchni sterowych i wlotom powietrza do silnika o konstrukcji analogicznej do zastosowanej w myśliwcu Lockheed Martin F-35 Lightning II. Zgodnie z tą koncepcją wloty powietrza do silnika nie mają żadnych elementów ruchomych. Kształt kanału doprowadzającego dobrany jest tak, aby zmniejszyć prędkość strumienia powietrza wlotowego i zmienić kierunek opływu warstwy przyściennej. Dodatkową zaletą jest ukrycie łopatek sprężarki za charakterystycznymi wybrzuszeniami na kadłubie, we wlotach silnika.

Pogorszenie widoczności z kabiny do tyłu, spowodowane wpisaniem jej w obrys kadłuba, ma rekompensować zabudowanie zestawu kamer termowizyjnych i TV.

Koncepcja Boeinga jest odpowiedzią na zapytanie o informację w sprawie następców pokładowych samolotów wielozadaniowych F/A-18E/F Super Hornet i walki elektronicznej EA-18G Growler, jaką amerykańska marynarka wojenna wystosowała w kwietniu ub. r. (Następcy Super Hornetów, 2012-04-19). Nowa konstrukcja ma wejść do służby ok. 2030.

Jej przeznaczeniem będzie wykonywanie zadań myśliwskich i uderzeniowych, zwalczanie celów nawodnych i bezpośrednie wsparcie lotnicze. Według producenta, F/A-XX zostanie opracowany w wersji załogowej i bezzałogowej, zależnie od wymagań US Navy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.