Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Szkolenie na Meteoro

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Wojska lądowe, 29 lipca 2013

Wojska lotnicze i marynarka wojenna Hiszpanii przeprowadziły łączone ćwiczenia operowania śmigłowców z pokładu okrętu patrolowego typu Meteoro, BAM Tornado (P-44).

Przyszłe ćwiczenia śmigłowców Ejército del Aire na pokładzie okrętów Armada Española mają zakładać realizację procedur związanych m.in. z lądowaniem śmigłowca na wzburzonym morzu oraz jego tankowaniem / Zdjęcie: MO Hiszpanii 

Ćwiczenia zostały przeprowadzone w minionym tygodniu. W ich ramach piloci wojsk lotniczych wykonali kilka manewrów lądowania i startowania z pokładu patrolowca BAM Tornado (Konflikt wokół Gibraltaru, 2013-02-07) przy użyciu śmigłowca Eurocopter/Aerospatiale AS.332 Super Puma.

Śmigłowiec wraz ze swoją załogą na co dzień służy w ramach 802. eskadry Ejército del Aire, stacjonującej na terenie bazy Gando w pobliżu Las Palmas de Gran Canaria (Zderzenie hiszpańskich F/A-18, 2009-06-16). Dla pilotów była to pierwsza okazja do ćwiczenia tego typu manewrów przy współpracy z okrętami marynarki wojennej. Śmigłowiec miał przeprowadzić co najmniej 16 próbnych lądowań na pokładzie BAM Tornado.

Pozytywne doświadczenia z przeprowadzonych ćwiczeń miały skłonić przedstawicieli obydwu rodzajów hiszpańskich sił zbrojnych do zawarcia w najbliższym czasie specjalnego porozumienia. Ma ono regulować dalsze postępowanie związane z ćwiczeniem metod współpracy załóg śmigłowców wojsk lotniczych z okrętami Armada Española.

Ewentualna przyszła współpraca wojsk lotniczych i marynarki wojennej Hiszpanii może przynieść wymierne korzyści dla bezpieczeństwa państwa. Zwiększony zostanie bowiem potencjał patrolowy hiszpańskich okrętów wojennych. Powinno to poprawić wskaźnik wykrywania zabronionych prawem procederów odbywających się na wodach znajdujących się pod kontrolą Madrytu, w tym m.in. przemytu broni lub narkotyków lub też nielegalnej imigracji.

Niewykluczone, że w ramach dalszych ćwiczeń śmigłowce wojsk lotniczych Hiszpanii wezmą udział w wielonarodowej antypirackiej operacji Atalanta organizowanej przez Unię Europejską. Madryt jest jednym z najważniejszych państw biorących udział w tym przedsięwzięciu, regularnie wysyłając w rejon Rogu Afryki okręty wojenne. W chwili obecnej w drodze na wody zachodniego Oceanu Indyjskiego znajduje się inny z patrolowców typu Meteoro, BAM Meteoro (P-41) (Meteoro idzie w kierunku Rogu Afryki, 2013-07-17). Na początku sierpnia ma on zastąpić fregatę typu Santa María, SPS Numancia (F83).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.