Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Holandia i ChRL zacieśniają relacje wojskowe

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 16 lipca 2013

Obydwa państwa zamierzają zacieśnić w najbliższych latach współpracę wojskową. Główny nacisk położony ma być na marynarkę wojenną.

Przedstawiciele chińskiego sztabu generalnego w trakcie rozmów z holenderskimi partnerami / Zdjęcie: MO Holandii

Informacja na ten temat została podana do publicznej wiadomości wczoraj. Jest to jedna z decyzji podjętych w czasie kilkudniowej wizyty w Holandii przedstawicieli sztabu generalnego ChRL, z generałem Hou Shu Senem na czele. Plany związane z poszerzeniem współpracy pomiędzy siłami zbrojnymi obydwu państw mają koncentrować się przede wszystkim na działaniach marynarek wojennych. Główny nacisk ma być położony na operacje związane ze zwalczaniem piractwa i badaniami hydrograficznymi.

W ramach zacieśniania relacji wojskowych, delegacja chińskich oficerów i marynarzy ma odbyć w listopadzie kilkudniową roboczą wizytę na pokładzie holenderskiego desantowca HNLMS Johan de Witt (L801). Okręt przed kilkoma dniami opuścił bazę marynarki wojennej w Den Helder na północy Holandii, by przez 4 miesiące brać udział w unijnej operacji antypirackiej Atalanta.

Holendersko-chińska współpraca wojskowa ma dotyczyć również badań hydrograficznych. Obydwie strony mają wymienić się zdobytym do tej pory doświadczeniem w tej kwestii. Zamiarem Pekinu jest wykorzystanie tej wiedzy m.in. w odniesieniu do tras żeglugowych na wodach Morza Północnego, będącego obszarem aktywności statków handlowych ChRL.

Jest to już kolejne porozumienie o zacieśnieniu współpracy wojskowej z innym państwem, jakie Holandia zawarła w ostatnim czasie. Na początku czerwca holenderskie ministerstwo obrony informowało o podobnej umowie podpisanej z Norwegią (Norwesko-holenderskie porozumienie o współpracy, 2013-06-03). Ta również koncentrować ma się m.in. na tematyce morskiej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.