Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Meteoro idzie w kierunku Rogu Afryki

Marynarka wojenna, 17 lipca 2013

Marynarka wojenna Hiszpanii poinformowała, że okręt patrolowy typu Meteoro, BAM Meteoro (P-41) udał się przed kilkoma dniami w kierunku Rogu Afryki, aby wziąć udział w unijnej operacji antypirackiej Atalanta.

Przyjęty do służby w 2011 okręt patrolowy BAM Meteoro (P-41) przez 4 miesiące będzie brał udział w wielonarodowej unijnej operacji antypirackiej Atalanta na zachodnich wodach Oceanu Indyjskiego / Zdjęcie: MO Hiszpanii

Okręt opuścił teren bazy marynarki wojennej Hiszpanii w Las Palmas de Gran Canaria w poniedziałek. Patrolowiec udał się w kierunku Rogu Afryki, by wziąć udział w wielonarodowej unijnej operacji Atalanta. Jednostka ma rozpocząć służbę 6 sierpnia, zastępując fregatę typu Santa María, SPS Numancia (F83).

BAM Meteoro jest 3. okrętem omawianego typu, który weźmie udział w operacji Atalanta. Wcześniej Armada Española wystawiła Rayo (P-42) i Relámpago (P-43) (Relámpago w służbie, 2012-02-07). Ze względu na przenoszone uzbrojenie w postaci 3 armat, jednej 76-mm i dwóch 25-mm oraz dwóch 12,7-mm wkm okręty tego typu idealnie nadają się misji antypirackich lub udziału w konfliktach asymetrycznych.

Zadaniem Meteoro  będzie patrolowanie zachodnich wód Oceanu Indyjskiego i reagowanie na wykryte przypadki piractwa. Dołączy on tym samym m.in. do holenderskiego okrętu desantowego, HNLMS Johan de Witt (L801), który przed kilkoma dniami opuścił bazę marynarki wojennej w Den Helder na północy Holandii w celu dołączenia do operacji Atalanta (Holandia i ChRL zacieśniają relacje wojskowe, 2013-07-16).

W realizacji stawianych przed nim zadań, Meteoro będzie użytkował przenoszone na swym pokładzie 2 łodzie półsztywne oraz śmigłowiec SH-60B. Załogę okrętu stanowić będzie 86 osób, w tym 51 oficerów i marynarzy, 17 członków zespołu lotniczego marynarki wojennej, 16 żołnierzy zespołu interwencyjnego, lekarz i tłumacz.

Warto zaznaczyć, że to właśnie z myślą o operacjach asymetrycznych lub antypirackich marynarka wojenna Hiszpanii zdecydowała się w ostatnim czasie na zakup nieokreślonej liczby bezzałogowych śmigłowców Skeldar V-200 (Hiszpania kupuje Skeldary, 2013-07-05). Po wprowadzeniu do służby, ich zadaniem będzie zwiększanie świadomości sytuacyjnej dowódców, mogących w ten sposób efektywniej kierować znajdującymi się w ich dyspozycji zespołami interwencyjnymi.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.